سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق صبح روز یک‌شنبه با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون تحولات اخیر عراق و منطقه گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، امیر دریابان علی شمخانی در این دیدار با تبریک دستاورد بزرگ آزادسازی شهر فلوجه از لوثگروه‌های تروریستی که با همکاری ارتش و نیروهای مردمی عراق شکل گرفت تاکید کرد: مسیر وحدت داخلی و استفاده از ظرفیت‌های بومی تجربه‌ای موفق و قابل اتکا برای ادامه روند مبارزه با تروریسم به ویژه آزادسازی موصل خواهد بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: اقدامات انتحاری و بمب‌گذاری‌های کور که موجب کشته شدن شهروندان بی‌گناه عراق توسط داعش شده است ناشی از عصبانیت حاصل از ناکامی‌هاست و عواقب این ظلم‌ها گریبان تروریست‌های جنایتکار و اربابان آنها را خواهد گرفت. وی گفت: در حالی که آمریکا و برخی هم‌پیمانان آنها با طرح برنامه هفت ساله برای مقابله با تروریسم در عراق و سوریه به دنبال توجیه حضور و اقدامات بی‌ثبات خود در منطقه بودند، توانایی و قدرت مردم و نیروهای امنیتی عراق نشان داد نابودی کامل داعش با اتکا به ظرفیت‌های بومی به سرعت قابل دستیابی است. نماینده مقام معظم رهبری افزود: جمهوری اسلامی ایران همکاری مستشاری و کمک‌رسانی خود به دولت‌های عراق و سوریه را تا رفع کامل خطر گروه‌های تروریستی از منطقه ادامه خواهد داد. شمخانی با تاکید بر لزوم زدودن ریشه‌های رشد و بروز تفکر تکفیری و داعشی خاطر نشان کرد: نقش بارز مرجعیت و سیاست‌های دولت عراق در پرهیز از اختلافات قومی و مذهبی و توصیه به خویشتن‌داری و توجه به اولویت‌های اصلی شامل رفع ناامنی و باز پس‌گیری شهرها و روستاها قابل تقدیر است. وی در پایان با اشاره به ارتقای کیفی همکاری‌های ایران، روسیه، سوریه و جبهه مقاومت در مبارزه با تروریسم تکفیری در سوریه و تاثیر آن در اضمحلال جبهه تروریسم در این کشور اظهار کرد: موفقیت‌های راهبردی ارتش و نیروهای مردمی سوریه در جبهه حلب به زودی شرایط میدانی را در اصلی‌ترین منطقه درگیری به کلی تغییر خواهد داد. هم‌چنین سیدعمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز در این ملاقات ضمن ارائه گزارشی از آخرین تحولات عراق و روندهای سیاسی و اقدامات میدانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از عراق در جنگ علیه داعش قدردانی کرد. وی افزود: برخی اختلافات داخلی که با تحریک عوامل کشورهای خارجی صورت می‌گیرد با هوشیاری مرجعیت، دولت و ملت عراق و حرکت در مسیر اتحاد و انسجام ملی، حل و فصل و مجموعه ظرفیت‌ها در مسیر مقابله با تروریست‌ها معطوف خواهد شد.