وزیر امور خارجه ایران گفت: در واقع سیاست‌های دولت آقای ترامپ این بوده است که ایران را از منافع برجام محروم کند. ما با سیاست‌های خودمان اجازه نخواهیم داد که آمریکا چنین اقدامی کند

به گزارش خبرگزاری موج، محمدجواد ظریف در حاشیه نشست هماهنگی مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کرد: در صورتی که مقامات آمریکایی چنین اشتباه راهبردی مرتکب شوند جمهوری اسلامی ایران حتما اقدام متقابل خواهد کرد؛ البته اقداماتی طراحی شده است که در زمان مناسب اعلام می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که سپاه پاسداران افتخاری برای کشورمان، ضامن دفاع از میهن و تداوم انقلاب و دفاع‌کننده از مرزهای کشورمان بوده و هست و نقش سپاه پاسداران در جنگ تحمیلی نیز نقشی بسیار درخشان است.

ظریف همچنین خاطرنشان کرد: توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از کشور در برابر هر گونه اراده منفی علیه ملت است و قابل مذاکره نیست.

وی در ادامه افزود: غربی‌ها این موضوع را کاملا و به خوبی می‌دانند و در برجام نیز کاملا مشخص است که جمهوری اسلامی ایران درباره توان دفاعی‌اش مذاکره نمی‌کند.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: آنان هستند که باید برای فروش هنگفت سلاح در منطقه غرب آسیا که آن را به انبار باروت تبدیل کرده‌اند، پاسخگو باشند و سیاست‌هایشان را در این منطقه تغییر دهند.

ظریف تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربه جنگ تحمیلی و حمایت‌هایی که از رژیم متجاورز صدام شد را دارد و در آن آزمون آموخت که باید برای دفاع از خودش فقط به مردم و توان خویش متکی باشد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه در صورت خروج آمریکا از برجام واکنش ایران چه باید باشد، تاکید کرد: بارها اعلام کرده‌ایم که جمهوری اسلامی ایران سیاست‌هایش را بر اساس بهره‌مندی از منافع برجام تعیین می‌کند و حتما انتخاب‌های متعددی هم در داخل برجام و هم بیرون از آن دارد.

وزیر امور خارجه افزود: ما بر اساس اینکه چه میزان از منافع جمهوری اسلامی ایران رعایت شود، این انتخاب‌ها را اجرا خواهیم کرد.

ظریف افزود: آمریکا در این مرحله به خروج از برجام نرسیده است و برنامه دیگری دارد. در واقع سیاست‌های دولت آقای ترامپ این بوده است که ایران را از منافع برجام محروم کند. ما با سیاست‌های خودمان اجازه نخواهیم داد که آمریکا چنین اقدامی کند و تاکنون موفق بوده‌ایم و در آینده هم با اقدامات مناسب این سیاست‌ها را ادامه خواهیم داد.