سخنگوی کاخ سفید از رویارویی‌ اخیر قایق‌های تندروی جمهوری اسلامی با کشتی‌های جنگی آمریکایی در خلیج فارس اظهار تعجب کرد و آن را موجب نگرانی دانست.

به گزارش خبرگزاری موج، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز جمعه خود در پاسخ به سوالی درباره عملیات قایق‌های تندروی ایرانی در خلیج فارس گفت: اقدام قایق‌های ایرانی در هفته جاری برای نزدیک شدن به کشتی‌های آمریکا در خلیج(فارس) و تنگه هرمز که در حال عملیات در آب‌های بین‌المللی هستند، موجب نگرانی است. وزارت دفاع ارزیابی‌های خود را انجام داده و به این نتیجه دست یافته است که این اقدامات نا امن و غیرحرفه‌ای است.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، جاش ارنست در ادامه با بیان این‌که انگیزه‌ها و اهداف ایران از این اقدامات در خلیج فارس مشخص نیست، افزود: این گونه عملیات از سوی ایران غیرقابل‌ قبول است و در گذرگاه حساسی مانند تنگه هرمز می‌تواند اموری غیرقابل محاسبه پیش بیاورد.

وی با ادعای این‌که نیروهای آمریکایی طبق موازین بین‌المللی و حرفه‌ای عمل می‌کنند، گفت که مهارت و تخصص نیروهای‌مان بود که مانع از وقوع اتفاقی وخیم‌تر شد.

مقامات آمریکایی مدعی‌اند که در روزهای گذشته، چند بار قایق‌های تندرو ایرانی به ناوگان آمریکا و یک ناو کویتی در خلیج فارس نزدیک شده‌اند. سپس یک ناوچه آمریکایی پس از نزدیک شدن قایق‌های ایرانی سه تیر هشدار شلیک کرده است.

بیل اربن، سخنگوی نیروی دریایی آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفت که قایق‌های ایرانی به کمتر از ۲۰۰ متری یکی از ناوچه‌های آمریکایی رسیدند و ناو اسکوال ناچار شد با یک سلاح کالیبر پنجاه، سه تیر اخطار شلیک کند و پس از آن بود که قایق ایرانی از محل دور شد.

سردار حسین دهقان وزیر دفاع کشورمان در توضیح علت حرکت قایق‌های تندروی ایران به سمت ناوشکن آمریکایی گفت: تامین امنیت ما در ایران و خلیج‌فارس بر عهده واحدهای دریایی ایران است، بنابراین موظف هستند بر تردد و اقدامات شناورهای بیگانه در منطقه نظارت داشته باشند. این شناورها همواره در حال رصد و گشت آب‌های سرزمینی ایران هستند. اقدامی که برای این شناورها طبیعی، واقعی و مستمر است. اگر ناوگان آمریکایی وارد حوزه آبی ایران شود قطعا اخطار خواهد گرفت. به آن توجه خواهیم داد و اگر جنبه‌ای از تجاوز به آب‌های ما تلقی شود با آنها مقابله خواهیم کرد.