یک خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شده است که ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای، آمریکا را به خروج از رایزنی‌ها در صورت حمله واشنگتن به نیروهای بشار اسد تهدید کرده بود.

به گزارش خبرگزاری موج، جی سالوون خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال که به تازگی کتابی با عنوان «جنگ‌های ایران» منتشر کرده است، در گفت‌وگو با شبکه ام اس ان بی سی به سوالاتی درباره محتویات این کتاب پاسخ داد.

وی در این کتاب ادعا کرده است که ایران، آمریکا را به خروج از مذاکرات هسته‌ای در صورت حمله‌اش به نیروهای بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه تهدید کرده بود.

سالوون به ام اس ان بی سی گفت: من برای نوشتن این کتاب وقایعی را در گذشته بررسی کردم. اگر شما زمان را به عقب بازگردانید، وقتی رئیس‌جمهور اعلام کرد قصد حمله به سوریه را دارد و سپس عقب‌نشینی کرد، دقیق همان زمانی بود که مذاکره‌کنندگان آمریکایی با مذاکره‌کنندگان ایرانی در عمان به طور محرمانه دیدار می‌کردند تا به توافق هسته‌ای دست یابند.

وی ادامه داد: مقامات آمریکایی و ایرانی به من گفتند که آن‌ها بر سر این موضوع صحبت می‌کردند که اگر آمریکا برای حمله نیروهای بشار اسد، نزدیک‌ترین هم‌پیمان عرب ایران اقدام کند، این مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید. این‌که نیروهای انقلاب اسلامی ادامه تعامل با آمریکا را در صورت حمله به هم‌پیمانشان نخواهند پذیرفت.

این خبرنگار در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به سوالاتی درباره پرداخت نقدی ۴۰۰ میلیون دلار از بدهی واشنگتن به تهران در ارتباط با یک اختلاف مالی قدیمی میان دو کشور مدعی شد که واشنگتن ابتدا در ژنو از خروج امن شهروندان آمریکایی زندانی در ایران مطمئن شده و سپس این پول را از طریق هواپیما به ایران منتقل کرده است.