معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نمایشگاه اگروفود ۲۰۱۶ صنایع کشاورزی و مواد غذایی می‌تواند پلی برای صادرات محصولات کشاورزی ایران پس از سایه سنگین تحریم‌ها در کشور باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت حسین اسفهبدی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزیخبرگزاری موجافزود: بزرگ‌ترین نمایشگاه اگرو فود ۲۰۱۶ خاورمیانه در حالی برگزار شد که بیش از ۷۰ هزار متر سالن‌های نمایشگاه تهران از حضور شرکت‌ها و کمپانی‌ها پرشده بود و این استقبال پرشکوه دور از ذهن بود.

حسین اسفهبدی اظهار کرد: این نمایشگاه از میان ۴۶ کشور شرکت‌کننده، کشورهای اسپانیا، اتریش، اوکراین، ایتالیا، آلمان، بلاروس، ترکیه، چین، دانمارک، سوئیس، فرانسه، لهستان، هلند، هند و یونان بودند که ۱۵ شرکت به‌صورت پاویون شرکت داشتند.

وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه‌ها نقش مهمی در صادرات محصولات کشاورزی خواهند داشت تصریح کرد: ما پیش‌بینی می‌کنیم امسال بیش از ۵ میلیارد دلار محصولات کشاورزی را به کشورهای مختلف جهان صادر کنیم این امر دور از دسترس نیست و عملی می‌شود.

اسفهبدی یادآور شد: ۲۳ سال پیش وقتی نمایشگاه افتتاح شد کسی نمی‌دانست بسته‌بندی محصولات کشاورزی چه هست و چگونه انجام می‌شود؟ اما حالا بسته‌بندی مواد غذایی ما در ایران جایگاهی پیداکرده که نه‌تنها از استانداردهای اروپایی برخوردار هست بلکه می‌تواند با کشورهای اروپایی رقابت کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در این نمایشگاه می‌توانستید خطوط تکمیلی زنجیره‌های تولید در امنیت غذایی کشور را ببینید.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران خارجی راقب تر به همکاری با ایرانیان بودند افزود: هزار و ۷۶۴ کمپانی خارجی و ۷۱۰ کمپانی ایرانی در نمایشگاه اگرو فود خاورمیانه شرکت کردند که اکثر کمپانی‌های خارجی راقب تر برای شرکت و عرضه محصولات و ماشین آلات خود در ایران بودند.

وی همچنین اضافه کرد: هدف ما برای برگزاری این چنین نمایشگاه‌ها جذب سرمایه گذار و سرمایه گذاری در عرصه اقتصاد کشور هست. چون سرمایه گذار با خود تکنولوژی، نوآوری می‌آورد و ما می‌توانیم از دانش آن‌ها در زمینه‌های مختلف بالخصوص در حوزه کشاورزی استفاده کنیم.

حسین اسفهبدی با اشاره به اینکه ورود سرمایه گذاران خارجی در ایران می‌تواند صادرات جان دوباره بگیرد تصریح کرد: همه مذاکرات ونش است ها در راستای بهبود وضعیت اقتصاد مقاومتی بوده و می‌تواند نقش مهمی در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام عمل داشته باشد.

به گزارشموج؛بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی و مواد غذای از ۱۰ تا ۱۳ خرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران مورد بازدید علاقه مندان قرار گرفت.