پروژه محوطه‌سازی و احداثابنیه تاج سد دریاچه شهدای خلیج فارس آماده بهره‌برداری شد.

به گزارش خبرگزاری موج، همزمان با تکمیل ۲ تقاطع غیرهمسطح در شبکه معابر بزرگراهی پایتخت(تقاطع بزرگراه شهید خرازی با خیابان اردستانی و تقاطع بزرگراه یادگار امام(ره) با خیابان امام خمینی(ره)) و همچنین آماده سازی و راه اندازی ایستگاه مکمل تهویه تونل نیایش، پروژه محوطه سازی و احداثابنیه تاج سد دریاچه شهدای خلیج فارس نیز آماده‌ بهره‌برداری شد تا تعداد پروژه های عمرانی به ثمر نشسته در سال ۱۳۹۵ به عدد ۶ برسد.

سد دریاچه شهدای خلیج فارس از یک سو امکان ذخیره آب یا آبگیری مخزن دریاچه را فراهم کرده و از سوی دیگر به واسطه محل قرارگیری و مجاورت با بزرگراه شهید حکیم، از منظرگاهی مناسب نسبت به تمام بخشهای پروژه برخوردار است. این سازه با معماری خاص و نورپردازی مناسبی که در پروژه محوطه سازی و احداثابنیه تاج سد دریاچه شهدای خلیج فارس ایجاد کرده، جاذبه‌ای توریستی یافته است.

از این رو محوطه سازی و نصب ابنیه فلزی تاج سد را باید یکی از مهمترین اقدامات مربوط به گام دوم پروژه احداثدریاچه شهدای خلیج فارس دانست. بخش اصلی این پروژه شامل سازه ای قوسی شکل به ارتفاع حدود ۱۵ متر می باشد. سایر بخش های سازه تاج سد را قوس های کوچکتر در طرفین سازه اصلی تشکیل می دهند به طوری که ۳ سازه قوسی در غرب و ۴ سازه قوسی در شرق سازه اصلی قرار می گیرند؛ سازه هایی که هرچه از قوس اصلی فاصله می گیرند، کوچک و کوچکتر می‌شوند تا به لحاظ جنبه های معماری، تداعی‌کننده موج‌هایی باشند که در اثر برخورد سنگ به سطح آب ایجاد شده است. در قسمت میانی تاج سد، بخش منظرگاه که زیر بزرگترین سازه قوسی شکل قرار دارد، اشراف کامل به دریاچه ۱۳۰ هکتاری غرب پایتخت را برای بازدیدکنندگان از این مجموعه فراهم می‌کند.

جانشین مجری طرح های ویژه سازمان مهندسی و عمران شهر تهران اعلام کرد: برای ساخت سازه قوس‌های فلزی تاج سد بیش از ۲۷۰ تن فولاد مصرف شده است. اجرای ۱۰ هزار متر مربع سنگفرش و ۷۵۰ متر طول مسیر دوچرخه سواری روی تاج سد که در راستای تکمیل رینگ دوچرخه‌سواری پیرامون دریاچه احداثشده است، از دیگر اقدامات انجام شده در این پروژه است. اجرای ۷۰۰۰ مترمربع پوشش کامپوزیت روی بدنه قوس‌های فلزی و نصب ۱۱۰۰ عدد فلاورباکس بتنی در شیب پایین سد دریاچه، بخشی دیگر از احجام عملیات عمرانی در پروژه محوطه‌سازی و احداثابنیه تاج سد دریاچه شهدای خلیج فارس است.