یک بیمار مرگ مغزی اعضای بدن خود را به بیماران نیازمندان اهدا کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، ولی الله صمدی در این خصوص گفت: این بیمار در بیمارستان امام رضا(ع) قم بستری بود که پس از تشخیص مرگ مغزی و با حمایت خانواده وی، اعضای بدنش به بیماران نیازمند اهدا شد.

مسوول شناسایی و فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی قم بیان کرد: این بیمار، یک آقای حدوداً ۴۵ ساله و از تبعه کشور افغانستان بوده که بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شد.

صمدی افزود: پس از اعلام مرگ مغزی توسط پزشکان معالج طی چندین جلسه با خانواده محترم، رضایت آنان برای اهدا عضو گرفته شد و ارگان‌های حیاتی این بیمار مرگ مغزی به بیماران تبعه کشور افغانستان که در لیست انتظار پیوند بودند، پیوند شد‌.

مسوول شناسایی و فراهم آوری اعضا پیوندی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: طبق قانون اتباع کشور افغانستان که کارت اقامت دارند پس از مرگ مغزی و با رضایت خانواده می‌توانند فقط به اتباع کشور خود اهدا عضو داشته و به سایرین ممنوع است.

وی با بیان اینکه امکان برگشت به زندگی دوباره برای بیمار مغزی وجود ندارد گفت: متاسفانه به دلیل بی‌اطلاعی خانواده‌ها علی رغم تعداد زیاد بیماران مرگ مغزی در قم، اما متاسفانه این بیماران فوت می‌کنند و به مرحله اهدا عضو و پیوند اعضا نمی‌رسند.

صمدی تصریح کرد: این آقا، چهارمین مورد مرگ مغزی از استان قم بود که طی سال ۹۵ به بیمارستان شریعتی تهران برای اهدای عضو اعزام می‌شد.