سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه بر اساس آمار پزشکی قانونی روزانه ۸ نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست می‌دهند، گفت: ۵۰ درصد معتادان تزریقی هپاتیت c و ۱۴ درصد آنها اچ ای وی دارند.

به‌گزارش خبرگزاری موج، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری صبح امروز درباره موضوع اعتیاد، گفت: ‌ اعتیاد در کل کشور رتبه ۴ از لحاظ بار بیماری‌ها را پس از حوادثو تصادفات، قلبی و عروقی و افسردگی را دارد و در مردان ۱۸ تا ۳۰ سال دومین عامل بار بیماری است.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد ورودی زندان‌ها مصرف کنندگان مواد مخدر هستند و ۶۵ درصد کسانی که که تاکنون عفونت HIV در آنها شناسایی شده است که عموما معتاد تزریقی هستند.

حریرچی گفت: همچنین ۵۰ درصد معتادان تزریقی هپاتیت c و ۱۴ درصد آنها اچ ای وی دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: بر اساس آمار پزشکی قانونی روزانه ۸ نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: درمان جایگزین برای معتادان به طور مثال با متادون شیوع هپاتیت و اچ و ای وی و آسیب‌های ناشی از اعتیاد را به شدت کاهش می دهد و وزارت بهداشت هم به دنبال گسترش این مراکز است.

بیش از۸۰درصد مردم با سطوح فعلی قیمت ها، توان مراجعهبه دندانپزشکی را ندارند / برنامه های جدید وزارت بهداشت برای ارتقای شرایط بهداشتی درمانی زندانیان

سخنگوی وزارت بهداشت درمورد نظارت بر بیمارستان های خصوصی گفت: نظارت بر کارکرد بیمارستان های خصوص بر عهده وزارت بهداشت است. ولی اگر یک بیمارستان بخواهد تاسیس شود باید پروانه اخذ کند که پروانه ها به صورت موقت و دائم صادر می شود.

وی افزود: البته در زمان بهره برداری بیمارستانها هم نظارت هایی از نظر بهداشتی و درمانی صورت می گیرد که در صورت تخلف رسیدگی خواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: در بیمارستان سازی کشور، مسئولیت فنی با گروه پزشکی است ولی در صورتی که سهامداران غیر از پزشکان باشند نیز منع قانونی ندارد و ما نیز از این موضوع استقبال می کنیم.

وی درمورد سلامت زندان ها و عدم تمایل پزشکان به خدمت در زندان ها با تاکید بر ضرورت ارتقای بهداشتی وضیعت زندانها علت اصلی آن را تراکم در زندان ها عنوان کرد.

حریرچی در ادامه افزود: زندانیان ما هم در زمان ورود به زندان در معرض یک سری بیماری ها هستند؛ هم از قبل با یک سری از بیماری هایی که داشتند وارد زندان ها می شوند و همچنین زندانیان بعد از اتمام یک سوم از دوره زندانشان می توانند به مرخصی بروند که متاسفانه می توانند بیماری ها را به خانواده و جامعه منتقل کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: برای زندانیان کشور باید شرایط بهداشتی درمانی استاندارد تعیین شود و با توجه به آسیب های قبلی باید سرانه بیشتری از افراد معمولی برایشان هزینه و برآورد شود.

وی در ادامه افزود: در این خصوص برنامه هایی آماده کردیم که با همکاری مشترک وزارت بهداشت، سازمان بیمه سلامت و سایر بیمه ها و قوه قضاییه انجام می شود و هر دستگاه بنا به وظایفش هزینه هایی را تقبل کند.

حریرچی با بیان اینکه وزارت بهداشت آمادگی دارد نظامی برای بیماری و خدمات سرپایی عمومی و تخصصی بستری انجام دهد، گفت: برنامه ای نیز در این خصوص نوشته شده است و مورد تاکید وزیر بهداشت نیز می باشد که برای بیمارستان های بزرگ و کوچک در نظر گرفته شده است به نحوی که یک قسمت از ظرفیت تخت های برخی از بیمارستان ها را برای معتادان درنظر گرفته ایم و برای پزشکانی که در این قسمت ها هم کار کنند شرایطی فراهم کردیم که راضی باشند.

وی در مورد عدم تعرفه خاص برا ی دندانپزشکان گفت: واقعیت اینست که دندانپزشکی یک الگوی مشخص دارد و در این مورد نیز اقدام اصلی پیشگیری است و در کشور ما هزینه های دندانپزشکی از هزینه های کلی سلامت و پرداختی از جیب مردم بسیار بالا و ۲۱ تا ۲۳ درصد می باشد.

حریرچی با بیان این که هزینه ای که مردم برای خدمات دندانپزشکی از جیب می دهند تقریبا چهار برابر چیزی است که به پزشکان عمومی و تخصصی می دهند، افزود: اگر هزینه ها ی مربوط به مواد دندانپزشکی باشد به طور متوسط هزینه های آن ۱۰ تا ۱۲ درصد را شامل می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآور شد: در حال حاضر بیش از ۸۰درصد مردم با سطوح فعلی قیمت ها توان مراجعه به دندانپزشکی را ندارند که یا مراجعه نمی کنند و یا در صورت مراجعه مشکل پرداخت دارند و راه اصلی پیشگیری است که وزارت بهداشت در این خصوص نیز فیشورسیلنت و فلوراید تراپی نیز انجام می دهد.

حریرچی در ادامه گفت: از دیگر اقداماتی که می توان برای استفاده از خدمات دندانپزشکی کرد، فراهم کردن خدمات مناسب مطابق با استطاعت مردم است.

وی افزود: می توانیم از برخی از بیمه ها نیز بخواهیم تا قسمتی از هزینه های دندانپزشکی را تقبل کنند.

حریرچی در مورد جشنواره فیلم سلامت و تاثیری که در جامعه می تواند داشته باشد، گفت: از ابزار مهم رسانه و ارتباط با هنرمندان و ورزشکاران می توان در جهت ارتقای سلامت مردم استفاده کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد شیوع بیماری سرطان و شیمی درمانی که بسیار هزینه بر است گفت: سرطان در تمام کشورهای دنیا رو به افزایش است و یکی از درمان های آن نیز شیمی درمانی است. که در کشور ما درصد هزینه آن نسبت به سایر هزینه های سلامت بالاتر است. و هزینه ای که به ازای یک سال عمر با کیفیت با شیمی درمانی حاصل می شود نسبت به روش های دیگر فوق العاده بالاست.

وی افزود: شیمی درمانی در مواردی که موجب طول عمر و افزایش کیفیت زندگی بیمار می شود بسیار خوب است. اما زمانی که شیمی درمانی تاثیری در طول عمر و کیفیت زندگی بیمار ندارد باید در تجویز آن رعایت شود و از آنجایی که هزینه درمان با این روش بالاست لذا خانواده ها هم باید از این موضوع مطلع شوند تا از صدمات بعدی آن در امان بمانند تا بیمار آگاهانه تصمیم به انجام این کارگیرد.

خانواده ها حتما تحقیقات لازم را قبل از اعزام فرزندانشان به دانشگاههای خارج از کشور انجام دهند

حریرچی ادامه داد: عملکرد وزارت بهداشت در راستای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است و به هیچ وجه عقیم سازی مردم مورد تایید ما نیست و اگر موردی مشاهده می کنند می توانند آن را برای پیگیری به ما اعلام کنید.

وی همچنین در مورد مصرف الکل در کشور، گفت: مستندی از پایین آمدن سن مصرف الکل در کشور نداریم و هدف وزارت بهداشت، ارتقای سلامت مردم است اما اینکه فردی در دستگاه اجرایی دیگری عنوان کرده باشد که وزارت بهداشت مسئولیت کامل پیشگیری و مبارزه با مصرف الکل را دارد، صحیح نیست و نمی توان انتظار داشت که وزارت بهداشت به تنهایی پیشگیری و آموزش را در این زمینه انجام دهد.

حریرچی با بیان اینکه ما متولی سلامت مردم هستیم، گفت: وزارت بهداشت تحت تاثیر مصرف الکل در کشور است اما مصرف الکل در کشور نسبت به متوسط جهانی پایین است.

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن روز پزشک، اظهار داشت: علیرغم کمبود تعداد پزشک در کشور، وضعیت ارائه خدمات حوزه سلامت در کشور دارای استاندارد بالایی است.

وی تاکید کرد: جامعه پزشکی و وزارت بهداشت موفقیت بسیار بزرگی در حذف بیش از ۹۹ درصدی پرداخت های غیر متعارف داشتند که برخی افراد از این موفقت به راحتی گذشتند و برخی با ذکر بعضی تخلفات کوچک، کام مردم را تلخ کردند اما نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران به موفقیت ایران در حذف پرداخت های غیرقانونی اذعان داشته است.

حریرچی گفت: حذف پرداخت های غیر متعارف به این معنی نیست که تمام جامعه پزشکی برخورد بسیار مناسبی دارند و یا وقت کافی را برای بیماران می گذارند اما به دست آوردن این موفقیت، برای کشور بسیار ارزشمند بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین درباره وضعیت افسردگی در کشور، خاطرنشان کرد: آمارهایی در این زمینه وجود دارد و افسردگی معمولا منجر به مرگ و میر افراد نمی شود اما افسردگی، بار قابل توجهی از بیماری ها را در کشور ایجاد می کند بگونه ای که جزء ۵ بار اصلی بیماری ها به حساب می آید البته منظور ما از افسردگی، افسردگی شدید نیست.

وی با بیان اینکه علل افسردگی مختلف و متفاوت است، افزود: عوامل ایجاد کننده افسردگی معمولا ژنتیکی و محیطی است.

حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد نظارت وزارت بهداشت بر موسساتی که اقدام به اعزام دانشجویان به خارج از کشور می کنند، گفت: وزارت بهداشت همواره دانشگاه های خارجی مورد تایید را اعلام می کند اما از خانواده هایی که قصد اعزام فرزندان خود به خارج از کشور را دارند تقاضا می کنیم که ابتدا مطالعات و تحقیقات لازم را انجام دهند.

وی تصریح کرد: نگرانی ما این است که خانواده های بادرآمد متوسط و متوسط رو به پایین با فروش اموال و دارایی خود، فرزند خود را برای تحصیل در خارج از کشور به دانشگاه غیر معتبری می فرستند اما چون ما متولی سلامت مردم هستیم، مکلفیم که صلاحیت و اعتبار دانشگاه ها را اعلام کنیم اما متاسفانه برخی از کشورها از نقطه ضعف خانواده ها و یا موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور سوء استفاده می کنند به عنوان نمونه در برخی از کشورها، تعداد بسیار زیادی از فرزندان ایران را پذیرش می کنند و این

حریرچی گفت: خانواده ها و دانشجویان حتما قبل از اعزام به خارج از کشور، در مورد تایید صلاحیت و اعتبار دانشگاه های محل تحصیل خود اطمینان حاصل کنند و وظیفه ما این است که دانشگاه های معتبر را اعلام کنیم و در صورت تخلف موسسات آموزشی و اعزام دانشجویان، حتما برخوردهای قانونی با آنها انجام می شود اما در حال حاضر نمی توانیم اصل قضیه را فراموش کنیم و اگر فردی به دانشگاه غیر معتبری رفته باشد نمی توانیم موسسه اعزام را شناسایی و برخود و مدرک فرد مورد نظر را تایید کنیم.