فردی را که با مستندات از فدراسیون اخراج کردم حالا کارشناسانی را به رسانه‌ها معرفی می‌کنم که مغرضانه صحبت می‌کنند.

به گزارش مهدی جمشیدیان خبرنگار خبرگزاری موج، سیدابوالحسن مهدوی صبح امروز در نشست خبری فدراسیون هندبال حضور پیدا کرد و ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: خوشبختانه هندبال ایران راه خود را پیدا کرده است چرا که ما یک برنامه راهبردی و ۸ ساله را با حضور کارشناسان و در جلسات متعدد مشخص کرده‌ایم. در این مسیر برنامه‌های خوبی تدارک دیده‌ایم که باید انجام دهیم. این برنامه‌ها وابسته به یک شخص نیست و هر کسی در راس کار باشد باید آن را اجرا کند.

وی ادامه داد: هدف کلی این است که به المپیک راه پیدا کرده و قله‌های آسیایی را فتح کنیم. برخی افراد کم لطفی کرده و گفته‌اند که من وعده‌هایی دادم که محقق نشده است. آیا می‌توان با چند ماه فعالیت به المپیک رفت؟ از طرف من وعده‌ای داده نشد بلکه من فقط اهداف را بیان کردم و باید بدانیم که هدف با وعده فرق می‌کند.

مهدوی در مورد انتخاب سرپرست برای تیم ملی جوانان و حاشیه‌هایی که سیف‌الله حیدرپور برای تیم ایجاد کرد، گفت: انتخاب سرپرست با چند شاخصه انجام می‌شود. او باید به زبان انگلیسی مسلط باشد. زیر ۶۰ سال سن داشته باشد و از جنس هندبال باشد اما چند نکته را باید در نظر بگیریم. تیم جوانان ما چند سرباز در ترکیب خود داشت که در قالب تیم نیروی زمینی وارد لیگ شدند و حیدرپور سرپرست این تیم بود و به همین دلیل ما وی را به عنوان سرپرست تیم جوانان انتخاب کردیم. در بازی مقابل عراق وی تنها نسبت به وقت‌کشی بازیکنان حریف اعتراض کرد اما داوران و مسئولان اعتراض وی را بی‌احترامی قلمداد کرده و تیم ایران را جریمه کردند.

وی در خصوص فعالیت در رده‌های پایه عنوان کرد: ۸ پایگاه قهرمانی زیر نظر فدراسیون راه‌اندازی کرده‌ایم و امروز قرار است با کمیته فنی عملکرد ‌آنها را بررسی کنیم. همچنین ۳۱۳ مدرسه هندبال قرار است راه‌اندازی شود و بازیکنان کمتر از ۱۵ سال جذب آنها شوند. ضمن اینکه همکاری با آموزش و پرورش هم آغاز شده است.

رئیس فدراسیون هندبال با اشاره به شرایط لیگ هندبال اظهار داشت: واقعیت این است که ما باشگاه‌ها را با التماس به لیگ می‌آوریم. تیم‌هایی مانند سپاهان، پتکو، مس و… با مشکلات زیادی وارد لیگ می‌شوند و پایان فصل درصد زیادی از قرارداد بازیکنان را هم پرداخت نمی‌کنند. ۶-۷ تیم فصل گذشته با مذاکره مستقیم شخص من به لیگ آمدند.

مهدوی ادامه داد: سال‌های گذشته برنامه‌های زیادی برای تیم‌های ملی داشتیم و به همین دلیل وقفه‌هایی در لیگ به وجود آمد اما حالا مصوب کرده‌ایم که لیگ در تاریخی خاص شروع و تمام شود. از سال گذشته برنامه‌ریزی‌های دقیقی را انجام داده‌ایم. می‌خواستیم اتحادیه باشگاه‌ها را راه‌اندازی کنیم اما باشگاه‌ها توجه ویژه‌ای به هندبال ندارند و مجبور هستیم با التماس و خواهش آنها را به لیگ ببریم. هندبال مثل والیبال موفق نیست و یا مثل فوتبال دیده نمی‌شود. امسال سازمان لیگ مجری مسابقات لیگ بود و ما هم به آنها کمک خواهیم کرد تا همه چیز دقیق باشد.

وی گفت: بعد از مسابقات نوجوانان آسیا حرف‌های زیادی دارم اما حالا برای بیان آنها زود است و می‌ترسم این صحبت‌ها به تیم نوجوانان لطمه بزند. من فکر می‌کنم جای خوبی نیامده‌ام. مسائلی در هندبال آسیا وجود دارد که یا باید با آنها مبارزه و یا نباید مسئولیت قبول کرد. من هم یا باید خداحافظی کنم یا باید تمام موارد را فاش کنم که اگر بگویم می‌ترسم تیم نوجوانان دوازدهم آسیا هم نشوند.

رئیس فدراسیون هندبال تصریح کرد: بعد از این بنا ندارم سکوت کنم و پیش از این هم احساس می‌کنم اشتباه کردم. فردی را که با مستندات از فدراسیون اخراج کردم حالا کارشناسانی را به رسانه‌ها معرفی می‌کنم که مغرضانه صحبت می‌کنند. در چین شرایطی اگر سکوت کنم به فدراسیون خیانت کرده‌ام. متاسفانه برخی کارشناسان معلوم‌الحال صحبت‌هایی می‌کنند که صحت ندارد. آقایان یادشان رفته که در شب اعزام تیم اردو را ترک می‌کنند و یا برخی دیگر در حراست وزارت ورزش پرونده دارند. من به زودی مسائل و مشکلات داخل کشور را خواهم گفت اما برای بیان مسائل آسیایی باید صبر کنیم.

مهدوی با اشاره به وضعیت مالی فدراسیون گفت: سال ۹۴ حدود ۵ میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان از حساب فدراسیون هزینه شد که یک میلیارد آن را وزارت ورزش و حدود ۱۳۰ میلیون تومان هم کمیته ملی المپیک به فدراسیون داد. مابقی را کرمان‌خودرو و دوستانم به صورت دستی به فدراسیون دادند.

وی در خصوص حامی مالی کنونی فدراسیون خاطرنشان کرد: چندی پیش بانک سرمایه بدون اینکه خواهشی داشته باشم حامی مالی تیم‌های ملی هندبال شد. من نامه‌ای زدم و آنها در هیأت مدیره خود مصوب کردند که حامی مالی ما باشند و از ما خواستند که رقم پیشنهادی خود را ارائه کنیم. تمام این موضوعات در حالی بود که اصلا بحثهندبال نبود و بیشتر موضوع رفاقت و همشهری بودن مسئولان بانک سرمایه با من بود. به هر حال ما در ابتدا مبلغ ۵ میلیارد را درخواست کردیم که آنها گفتند زیاد است و باید کم شود. حالا هم مدیرعامل بانک سرمایه تغییر کرده و اختلافاتی با بانک مرکزی دارند و حدود ۳ ماه است که هنوز این وضعیت مشخص نشده است.

رئیس فدراسیون هندبال در خصوص هیأت رئیسه این فدراسیون که از افراد سرشناسی تشکیل شده، اظهار داشت: حداقل ۲ یا ۳ نفر به آنها خیلی کمک کردند. برای مثال مرتضی بانک ۲ پنجشنبه وقت گذاشت و مشکلات‌مان را به صورت دقیق شنید. مهدی جهانگیری از دیگر اعضایی است که بسیار به ما کمک می‌کند. به جرات می‌توانم بگویم هیچ فدراسیونی مشکلات سربازی بازیکنانش را به راحتی فدراسیون هندبال حل نکرده است. صالحی‌امیری از دیگر اعضای هیأت رئیسه است که در تمام جلسات حضور داشته و در مسائل اخلاقی راهگشای ما بوده است.

مهدوی در مورد ادامه همکاری با کادر فنی کنونی نوجوانان گفت: تیم ملی جوانان تا ۲ سال دیگر تعطیل است و برنامه‌ای ندارد. در مورد ادامه همکاری با کادر کنونی هم کمیته فنی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

وی با اشاره به موضوع تیم بانوان و حضور آنها در مسابقات آسیایی عنوان کرد: ۴ تیم بانوان آسیایی فراتر از این قاره هستند و ما اختلاف زیادی با آنها داریم. اگر خودمان را بکشیم می‌توانیم پنجم شویم اما در حال حاضر ما کار اصولی را آغاز کرده‌ایم و باید بگویم که لیگ بانوان هم به زودی آغاز خواهد شد. در مورد تدارکات خوب برای تیم بانوان هم می‌توانید از خانم مشت‌زن، نایب‌ رئیس بانوان سؤال کنید. شاید جالب باشد بگویم در بخش آقایان به تیم‌های باشگاهی توجه نمی‌شود چه برسد به بانوان اما امیدواریم امسال لیگ بانوان با حضور ۸ تیم برگزار شود.

رئیس فدراسیون هندبال در مورد موضوع برخورد با بازنشسته‌ها و دوشغله‌ها در فدراسیون ورزشی تصریح کرد: من از کارشناسانی که اخیرا بحث‌هایی را به دروغ مطرح کردند و از رسانه‌های دروغگو شکایت کردم. باید بگویم من با مجوز و قبل از تصویب این قانون بر سر کار آمدم و امضای جهانگیری پای مجوزم است. من بازنشسته نیستم و در واقع سال دوم از ۳۰ سال دوم خدمتم را سپری می‌کنم. در قانون بندی وجود دارد در خصوص ایثارگری که باید بگویم من چند سالی را هم در این راه سابقه دارم و شامل این موضوع هم می‌شوم.

وی ادامه داد: در فدراسیون ۲ بازنشسته داریم که طبق قانون با یک سوم حقوق کار می‌کنند. ۲ نفر دیگر هم هستند که اصلا قرارداد ندارند. می‌خواهم درخصوص چند مورد دیگر صحبت کنم. برخی‌ها گفتند توکلی دو پاسپورته است در جواب آنها باید بگویم که او حالا فقط مشاور ما است و سمت دیگری ندارد. یا بهتر بگویم حکم نایب‌ رئیس بین‌الملل فدراسیون وی را باطل کردند. در مجموع در فدراسیون ما ۳۴ نفر حقوق می‌گیرند. این در حالی است که برخی‌ها صحبت از ۸۰ نفر کردند. من نمی‌دانم آقایان دنبال چه چیزی هستند اما باید بگویم این راهش نیست.