مراسم گلریزان از سال ها قبل در زورخانه های کشور مان برگزار می شده حال این سنت بسیار زیبا و پسندیده باب شده که هر روز هم رونق پیدا می کند.

به گزارش مهدی جمشیدیان خبرنگار خبرگزاری موج در گفتگو با محمدی مدیر روابط عمومی فدراسیون ورزش های پهلوانی و زورخانه ای اظهار داشت: فدراسیون شاهد برگزاری یک مراسم گلریزان برای کمک به مداوای بیماران صعب العلاج بود که با مشارکت اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران محقق شد. ورزشکاران، هنرمندان و مردم در این مراسم حضور داشتند و خوش بختانه با جمع آوری مبالغی توانستیم کمک ناچیزی به این بیماران انجام دهیم. مدیر روابط عمومی فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای ادامه داد: ایرانیان باستان قبل از اسلام نیز در کشورمان مراسم گلریزان داشته اند. جایی که خیرین و ثروتمندان به کمک نیازمندان می آمدند. حتی تاریخ شناسان غربی به این موضوع اعتراف کرده اند که این رسم تنها میان ایرانیان رواج داشته است. از آن جا که وظیفه فدراسیون ما بسط و گسترش منش پهلوانی است قبل از عید نیز با برگزاری چنین مراسمی توانستیم یک محیط بان را به آغوش خانوداه اش بازگردانیم. محمدی خاطر نشان کرد: در واقع گلریزان مصداق عملی انفاق در جامعه است که در دین مبین اسلام و مرام نامه های نانوشته عیاران به آن اهمیت بسیاری داده شده است که در حال حاضر به عنوان یک نماد ملی و مذهبی از نیاکان ما برایمان به یادگار مانده است. وی درباره دیگر برنامه های فدراسیون در این زمینه اظهار داشت: مراسم بعدی ما اول مرداد و در برج میلاد برگزار می شود. امیدوارم بتوانیم با کمک رسانه ها این گونه مراسم ها را به بهترین نحو انجام دهیم. در ادامه فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای دیشب در مراسمی، این آیین را با حضور علی دادگر، سردار مصطفی آجرلو، و دیگر مسوولین فرهنگی و ورزشی استان تهران برگزار کرد.

در این مراسم پس از اجرای آیین های ویژه گلریزان و احساس همدردی خیرین با بیماران صعب العلاج توسط محمد نجات مهر(پیشکسوت و مدیر زورخانه باغ موزه قصر)، سرپرست فدراسیون به تجلیل از کسانی که با حضور خود در این مراسم و دیگر امور خیر قدم برداشته اند، پرداخت.

سردار آجرلو در این مراسم ضمن پاسداشت مقام شامخ پهلوانان و جوانمردان ایران اسلامی اظهار داشت: ورزش زورخانه ای ورزشی مقدس و دارای ارزش های دینی و آموزه های اسلامی است و باید در توسعه این رشته بسیار ارزشمند با عزمی ملی کوشا بود.

وی در ادامه افزود: قطعا فضای زورخانه برای رشد و تربیت جوانان از ابعاد مختلف می تواند تاثیرگذار باشد و این ورزش به دلیل چنین ویژگی هایی مورد تایید و حمایت مقام معظم رهبری است و همه نیز در گسترش و توسعه آن باید کوشا باشند.

در پایان مراسم به رسم ارج ‌گذاری از حمایت های مسوولین کشوری و لشگری در راستای ترویج فرهنگ پهلوانی و توسعه ورزش زورخانه‌ای شال مروجین فرهنگ پهلوانی از سوی سرپرست فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای به سردار مصطفی آجرلو(مدیرعامل باشگاه تراکتور سازی تبریز) اهدا شد.