رئیس سازمان جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه فاصله گرفتن جمعیت از مردم موجب دور شدن این نهاد از اهداف خود می شود، گفت: هلال احمر نباید به عنوان نهادی دولتی دیده شود.

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس جمعیت هلال احمر در نخستین جلسه چهارمین دوره مجمع عمومی جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه فاصله گرفتن جمعیت از مردم موجب دور شدن این نهاد مردمی از اهداف خود می شود، گفت: هلال احمر نباید به عنوان نهادی دولتی دیده شود؛ البته می تواند ماموریت هایی را برای دولت انجام می دهد، اما در اصل مدافعه گر و مطالبه گر نیازها و خواسته های مردم است.

به گفته وی حفظ استقلال از دیگر نکات مهمی است که باید در جمعیت به آن توجه شود؛ متاسفانه در دهه های گذشته ماموریت های فوری از جهت نیاز کشور، به هلال احمر واگذار شده که در طول زمان میزان آنها افزایش یافته و متاسفانه اکنون به روزمرگی رسیده است، لذا باید برای جمعیت برنامه ای بلند مدت تدوین کرد تا همه بدانند در چه مسیری قرار است حرکت کرده و به چه اهدافی باید دست یابد.

سند راهبرد سازمانی تدوین شده برمبنای آینده نگری؛ در اختیار برنامه ریزان قرار دارد

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه تلاش های سال های گذشته برای تدوین برنامه موجب شد تصمیم به اتخاذ تدوین برنامه ای مدون برای جمعیت بگیریم، گفت: براین اساس از ظرفیت های دورن جمعیت به منظور ساخت سازمانی زنده، پویا و قابل رقابت بهره برده و تلاش کردیم تا برنامه ای دراز مدت با اثر بخشی بالا برای هلال احمر تدوین کنیم.

وی با اشاره به اینکه سند راهبرد سازمانی جمعیت هلال احمر که برمبنای آینده نگاری تدوین شده در اختیار برنامه ریزان قرار دارد، تصریح کرد: هم اکنون همزمان با تدوین برنامه ششم توسعه کشور، در حال تدوین دو برنامه پنجساله برای جمعیت هستیم که پس از تدوین، در مجمع و شورایعالی جدید به تصویب خواهد رسید تا میثاق ما در تحقق اهداف هلال احمر در پنج سال آینده مشخص شده که برمبنای آن داشبورد مدیریتی جمعیت شکل خواهد گرفت.

ضرورت آمادگی هلال احمر برای مواجهه با انواع بحران های اجتماعی

ضیائی با تاکید بر اینکه امروزه جمعیت های ملی پیشرفته، مسیر حرکت خود را در برخورد با چالش های روز تغییر داده اند اظهار کرد: اکنون حرکت در فاز مقابله و انجام اقدامات امدادی صرف، پاسخگوی نیاز جامعه نیست، بلکه باید خود را برای مقابله با پدیده های جدید چون حاشیه نشینی و انواع بحران های اجتماعی آماده کنیم و پیشگیری، کاهش ریسک و خطر پذیری، آمادگی برای مقابله و مواجهه و رفع این حوادثرا سرلوحه اقدامات خود قرار دهیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مجمع عمومی رکن رکین و بخش حاکمیتی این جمعیت است، اظهار امیدواری کرد که هلال احمر بتواند از حضور فعال، توان فکری، ذهنی و ظرفیت های اجتماعی و دولتی اعضای مجمع جدید نهایت بهره را ببرد.

سید امیرمحسن ضیائی، در نخستین جلسه چهارمین دوره مجمع عمومی جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه هلال احمر باید مشکلات مرتبط با حوزه وظایف و اهداف این نهاد مردمی را احصا کرده و در جهت حل مهربانانه آنها حرکت کند اظهار کرد: جا دارد تا به اعضای جدید مجمع که از بخش های مختلف جامعه در این انتخابات رای آورده و سرمایه بزرگی برای جمعیت محسوب می شوند تبریک گفت.

وی خاطرنشان کرد: هدف همه ما باید تحقق و پیشبرد اهداف جمعیت هلال احمری باشد که به گفته بسیاری از بزرگان، اهداف آن همسو و همسان با اهداف اسلام است.

ضیائی با اشاره به اینکه چشم امید هلال احمر استفاده فردی و جمعی از ظرفیت های مجمع است، افزود: بسیاری از اعضای مجمع کسانی هستند که تجربه سال ها خدمت در جمعیت داشته و به اصطلاح خاک جمعیت را خورده اند و عده ای دیگر از اعضا نیز سال ها در بخش های مدیریتی و تقنینی جمعیت صاحب تجربه اند و این جمع می تواند به جمعیت در پیشبرد اهداف عالی خود کمک بزرگی بکند.

برگزاری انتخابات پس از اصلاح آیین نامه ها؛ ویژگی بارز این دوره

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه برنامه ریزی ها برای انتخابات مجامع جمعیت از سال ها قبل انجام شده بود، درباره ویژگی های این دوره از انتخابات اظهار کرد: از ویژگی های بارز این دوره تغییرات لحاظ شده در دستورالعمل ها و آیین نامه های جمعیت بود که به تصویب مجمع رسیده و باید در این انتخابات لحاظ می شد.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی برگزاری انتخابات با تغییرات لحاظ شده، نشان داد که این تغییرات آیین نامه ای نیاز به اصلاح و بازبینی مجدد دارد، تصریح کرد بر این اساس تلاش داریم اصلاحات، دوباره انجام شود که در مجمع آینده انتخابات دقیق تری برگزار شود.

ضیائی با بیان اینکه برگزاری انتخابات بر پایه سامانه الکترونیک از دیگر ویژگی های این دوره بود، خاطرنشان کرد: امروز خرسندیم که بانک اطلاعاتی بسیار خوبی از جوانان و داوطلبان با اجرای انتخابات بر مبنای سامانه الکترونیک بدست آورده ایم و شرکت کنندکان واقعی در این دوره حضور داشتند.

ضیائی تصریح کرد: هر چند امسال با اتکا به بانک اطلاعاتی آمار شرکت کنندگان ریزش پیدا کرد اما کیفیت انتخابات مجمع افزایش یافت و مشخص شد جمعیت واقعا روی چه کسانی باید سرمایه گذاری کند؛ چرا که آمار و اعداد مجازی برای ماهیچ فایده ای ندارد

اعضای شورای عالی و مجمع سوم هدفی جز پیشرفت هلال احمر را دنبال نکردند

رئیس جمعیت هلال احمر ضمن تقدیر از همه دست اندرکاران انتخابات مجمع جدید، گفت: بعلاوه باید از اعضای منتخب شورایعالی و مجمع قبلی جمعیت که تعامل بسیار خوبی با هلال احمر داشتند، تقدیر کرد؛ چرا که جز تعامل، دوستی و پیشرفت جمعیت چیزی را دنبال نمی کردند و این مهم سرمایه ای بزرگ برای جمعیت محسوب می شود.

وی همچنین با یادآوری اینکه جمعیت در یکسال گذشته بدنبال تعیین اهداف و برنامه های خود مبنی بر اینکه کجا بوده چه هدفی دارد و به کجا می خواهد برود؛ بوده است، تصریح کرد: براین اساس همه تلاش خود را در این راه صرف کردیم تا به جمعیتی کارآمد، روزآمد، چابک، هوشمند و یادگیرنده دست یابیم و آفت هایی را که در سال های دور سد راه جمعیت شده، از سر راه برداریم.