دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه رئیس جمهور مقرر کرد که در شهریور ماه و قبل از مهر اولین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی تشکیل شود، گفت: امیدواریم با تشکیل این ستاد شاهد هم‌افزایی بهتر میان دستگاه‌های فرهنگی کشور باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج، جلسه ۷۸۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد.

بنابراین گزارش محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مصوبات این جلسه اظهار داشت: دستور اصلی این جلسه مسائل مرتبط با حکم مقام معظم رهبری برای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که امسال سال آخر این حکم است، بود.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به گزارش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص محورهای مطالبات مقام معظم رهبری از شورا گفت: کارها و اقدامات صورت گرفته در کشور پیرامون موضوع علم و فناوری که با محوریت ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور پی گیری می‌شود یکی از بخش‌های این گزارش بود که توفیقات خوبی با پی گیری‌های این ستاد در زمینه نقشه جامع علمی حاصل شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: در این جلسه رئیس شورای تحول علوم انسانی و وزیر علوم گزارشی را در مورد علوم انسانی ارائه کردند. همکاری‌های مناسب بین شورای تحول علوم انسانی و وزارت علوم از اهم موارد مورد اشاره بود که در جلسه نیز درخصوص تسریع، تعمیق و وسیع‌تر شدن این اقدامات تاکید شد.

مخبر دزفولی افزود: در زمینه مهندسی فرهنگی نیز علی رغم تلاش‌های صورت گرفته و تصویب این سند جامع در شورای عالی انقلاب فرهنگی، اصلاح مجدد آن و ابلاغ آن توسط رئیس جمهور هنوز ستاد راهبری اجرای مهندسی فرهنگی تشکیل جلسه نداده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه رئیس جمهور پس از ارائه این گزارش مقرر کرد که در شهریور ماه و قبل از مهر اولین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی تشکیل شود، گفت: امیدواریم با تشکیل این ستاد شاهد هم‌افزایی بهتر میان دستگاه‌های فرهنگی کشور برای پیشرفت در عرصه فرهنگ و رفع موانع موجود باشیم.

وی اضافه کرد: در خصوص نهادهای گوناگون جبهه فرهنگی انقلاب و حمایت شورا برای تسهیل فعالیت‌های آنها نیز حدود ۱۵ نهاد مردمی که در عرصه ازدواج آسان، کاهش نرخ طلاق، مبارزه با اعتیاد و… فعال هستند مورد حمایت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته‌اند و قرار شد این حمایت‌ها وسیع‌تر و با کیفیت بهتر مورد توجه قرار گیرد.

مخبر دزفولی گفت: در زمینه کاستی‌هایی که پیرامون مطالبات رهبر معظم انقلاب از شورا وجود دارد نیز مقرر شد این موضوع در جلسات آتی در دستور کار قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه از تصویب مناسبت‌های تقویم در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.

وی افزود: تقاضاهای متعددی از جانب اقشار مختلف برای درج روزهایی با موضوعات گوناگون در تقویم پیشنهاد می‌شود که پس از درج در تقویم آن موضوع مورد توجه، گرامیداشت و تکریم قرار خواهد گرفت.

مخبر دزفولی گفت: مناسبت های تقویم هر سال پس از بررسی توسط شورای فرهنگ عمومی برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه از تصویب روز ۷ فروردین به عنوان روز هنرهای نمایشی شامل تئاتر، سینما و مجموعه‌های مرتبط با آن نظیر تعزیه و روز ۷ اردیبهشت به عنوان روز ایمنی و حمل و نقل خبر داد.

وی افزود: روز ۲۵ اردیبهشت برای پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی، روز ۳۱ اردیبهشت به عنوان روز اهدای عضو، اهدای زندگی، روز ۲۳ تیر به عنوان روز گفتگو و تعامل سازنده با دنیا، روز ۲۲ مرداد به عنوان روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی، روز ۱۵ مهر به عنوان روز روستا و عشایر، روز ۲۱ اسفند به عنوان روز بزرگداشت نظامی گنجوی از دیگر مناسبت‌های مورد تصویب برای درج تقویم در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بودند.

مخبر دزفولی در خاتمه گفت: روز ۵ آذر به عنوان روز قیام مردم گرگان و روز ۱۷ دی به عنوان روز بزرگداشت خاجوی کرمانی دیگر مناسبت ها بودند که برای درج در ضمیمه تقویم به تصویب رسیدند.