وزیر علوم گفت: براساس ارزیابی های صورت گرفته، عملکرد وزارت علوم در طول یک سال گذشته مثبت است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد فرهادی در دوازدهمین نشست شورای عمومی معاونان و مدیران وزارت علوم با تبریک هفته دولت، گفت: با گشایشی که در درآمدهای دولت ایجادشد، درسه ماهه اول سال جاری ۲۵ درصد اعتبارات وزارت علوم و دانشگاه‌ها پرداخت شده است و این امیدواری وجود دارد که با اختصاص ۱۰۰ درصدی اعتبارات پیش بینی شده در قانون بودجه شاهد دستاوردهای بیشتری در حوزه آموزش عالی باشیم.

وی با اعلام اینکه در بودجه سال جاری اعتبارات پژوهش و فناوری نسبت به سال گذشته دو برابر شده است گفت: سرمایه گذاری در آموزش عالی، پژوهش و فناوری از نوع سرمایه گذاری های زیربنایی و ضروری برای کشور است که مشاهده آثار و فواید آن برای کشور به کمی زمان نیاز دارد.

وزیرعلوم با اشاره تصویب و ابلاغ طرح آمایش آموزش عالی گفت: ساماندهی و توسعه آموزش عالی کشور بر اساس این طرح صورت می گیرد و کاری بسیار حساس و مهم است که باید به تدریج و گام به گام اجرا شود و وزارت علوم هم اکنون در حال تدوین شیوه های اجرایی شدن آن است که به زودی نهایی و ابلاغ می شود.

وی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» گفت: وزارت علوم در این زمینه پیشنهادهای خودرا به شورای اقتصاد و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و چهار برنامه پیشنهادی مورد تصویب قرار گرفت.

فرهادی با اشاره به چهار برنامه مصوب شده افزود: این برنامه‌ها شامل بازنگری و اصلاح نظام ‌آموزش عالی کشور در جهت ارزش آفرینی و کارآفرینی، طراحی و پیاده سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظورماموریت گرا کردن فعالیت های مؤسسات آموزش عالی و پژوهش کشور، تبدیل ۵ دانشگاه و واحد پژوهش برتر کشور به تراز بین المللی و طراحی الگوی تغییر و ارتقای دانشگاه‌ها در حل مشکلات کلان، دستگاهی و بنگاه های اقتصادی کشور است.

وی با اشاره به موفقیت دولت در مذاکرات هسته ای گفت: نتایج برجام در تعدادی از مسائل آشکار شده است و در زمینه های مختلفی مانند سرمایه گذاری های خارجی و صادرات نفت و فرآورده های نفتی شاهد رشد هستیم و بر اساس آمار هم اکنون دو میلیون و ششصد هزار بشکه نفت صادر می کنیم.

وزیرعلوم افزود: خوشبختانه بودجه سال جاری متکی به نفت نیست و بیش از دو سوم درآمدهای پیش بینی شده مربوط به منایع غیر نفتی است که خوشبختانه تا کنون شاهد رشد صادرات غیرنفتی بوده ایم و برای اولین بار صادرات ما از واردات پیشی گرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته، عملکرد وزارت علوم در طول یک سال گذشته مثبت است و اگر دولت در سال گذشته این امکان را داشت که بودجه دانشگاه‌ها را مطابق با پیش بینی ها تخصیص دهد، قطعا پیشرفت های بیشتری داشتیم.