رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نامه‌ای خطاب به وزیر نفت پیشنهاد داد تمهیداتی بیندیشد تا ضمن استماع نظرات نمایندگان دانشجویان دانشگاه صنعت نفت بررسی‌های لازم در تعهدات احتمالی آن وزراتخانه صورت گیرد.

 

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها طی درخواست دانشجویان دانشگاه صنعت نفت مبنی بر مشکلات پیش آمده در خصوص استخدامشان از سوی وزارت نفت نامه‌ای را خطاب به بیژن زنگنه وزیر نفت ارسال کرد.

در ابتدای این نامه خطاب به وزیر نفت آمده است: با احترام و آرزوی توفیق الهی، ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام)، پس از اعتراضات مکرر و طولانی مدت تعداد قبال توجهی از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت در صحن دانشگاه و اخیرا مقابل مجلس شورای اسلامی که متأسفانه پاسخ مناسب و شایسته‌ای از مسئولین دریافت نشد، شکایتی از این عزیزان به نهاد زسیده که قابل تأمل است.

در ادامه تاکید شد: اظهارات این عزیزان به تعهدات مندرج در دفترچه راهنمای آزمون سراسری بدو پذیرش و بخشنامه‌های صادره از معاونت‌های آن وزارت مستند می‌باشد، در آخرین ابلاغیه وزارت نفت نیز ضمن تأیید تعهدات استخدامی آن وزارت خانه در شرکت‌های تابعه دستور جایابی آنها صادر شده است اما تاکنون و با گذشت نزدیک به ۶ ماه از صدور آن ابلاغیه اقدام جدی و قابل توجهی در این مورد انجام نشده است.

حجت‌الاسلام محمدیان در ادامه این نامه اظهار داشت: از این رو پیشنهاد می‌شود جنابعالی تمهیداتی بیندیشید تا ضمن استماع نظرات نمایندگان این دانشجویان و فارغ‌التحصیلان و بررسی‌های لازم به تعهدات احتمالی آن وزراتخانه در مورد فارغ التحصیلان عمل شود تا خدای ناکرده قوه مجریه و نظام اسلامی مدیون دانشجویان و فرزندان مؤمن این کشور نباشد و این نقض عهد موجب سلب اعتماد از دستگاه‌های اجرایی و بخش‌هایی از نظام و خصوصا دولتمردان در منظر دانشجویان نشود. پیشاپیش از بذل عنایت جنابعالی در حل مشکلات مردم شریف ایران و جوانان عزیز سپاسگزارم.

لازم به ذکر است متن نامه نامه شکایت و در خواست دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت خطاب به رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بدین شرح است:

«بسمه تعالی»

حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محمد محمدیان

رئیس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

با سلام و تحیات وافره؛

احتراماً به استحضار می‌رساند دانش آموختگان گروه الف دانشگاه صنعت نفت بر اساس وعده استخدام قید شده در دفترچه کنکور سراسری، طبق روال همه ساله و بعد از طی مراحل استخدامی شامل گزینش، مصاحبه و طب صنعتی بدون آزمون در دستگاه های تابعه وزارت نفت استخدام می‌شدند که با صدور بخشنامه شماره ۱۲۷۴۳۲ _ ۲/۲۰ و عطف با سبق نمودن آن بر خلاف قوانین و مقررات، فرآیند استخدام دانش آموختگان این دانشگاه متوقف شده است.

دانش آموختگان گروه الف دانشگاه صنعت نفت به منظور احقاق حقوق از دست رفته خود و به دلیل عدم دستیابی به نتیجه مطلوب پس از طی سلسله مراتب اداری و پیگیری از طرق مختلف مانند نامه نگاری با مسئولین دانشگاه، وزارت نفت، شخص وزیر نفت، ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره نهم، در نهایت اقدام به تحصن در دانشگاه و تجمع در مقابل وزارتخانه نمودند که منجر به صدور ابلاغیه مبهم از سوی وزیر نفت مبنی بر استخدام این دانش آموختگان گردید. پس از گذشت ۴ ماه و بنا به عدم اجرای ابلاغیه مذکور دانش آموختگان گروه الف دانشگاه صنعت نفت در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۵ در مقابل وزارتخانه تجمع نموده و خواستار حل مشکل استخدام خود شدند که متأسفانه این بار هم پاسخ قابل قبولی از سوی مسئولین ذیربط و وزیر نفت ارائه نگردید.

سرانجام پس از بروز مشکلات شدید معیشتی، اجتماعی و شخصیتی فراوان، دانش آموختگان متعهد و متخصص گروه الف دانشگاه صنعت نفت برای سومین بار در تاریخ ۱۷ مرداد ۹۵ اقدام به تجمع بلند مدت مقابل مجلس شورای اسلامی نمودند که این تجمع تا حصول نتیجه مطلوب(شروع فرآیند جذب دانش آموختگان گروه الف در عمل و نه صرفاً وعده های واهی) ادامه خواهد داشت.

با توجه به عقبه مملو از بد عهدی مسئولین محترم در خصوص پیگیری موضوع فوق، دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت خواستار بررسی و حل این مشکل توسط جنابعالی و انعکاس ندای حق طلبی خود به محضر مقام معظم رهبری بوده تا ایشان بنا به صلاحدید خود دستورات لازم را مبذول فرمایند.

شایان ذکر است کلیه دانش آموختگان گروه الف که واجد شرایط استخدام هستند سالیانه از چند صد نفر تجاوز ننموده در حالی که آمار و ارقام خلاف واقع(مانند ۲۰۰۰۰ نفر و یا ۲۰۰۰۰۰ نفر واجد شرایط) به گوش می‌رسد که صحت ندارد.

شرح ما وقع و تمامی مدارک که حاکی از اثبات نیاز شدید به نیروی انسانی متخصص در شرکت های تابع وزارت نفت می باشد به تفصیل در پیوست ارائه می‌گردد.»