مسئول سازمان اردویی و دبیر ستاد راهیان نور سپاه قدس گیلان با بیان اینکه "راهیان نور" بزرگترین عملیات فرهنگی کشور است، گفت: هدف از این اردوها، آشنایی نسل جوان و آحاد مردم با فرهنگ شهادت، رشادت و ایثارگری‌های رزمندگان اسلام است.

به گزارش خبرگزاری موج سرهنگ اصغر زادرستم در تشریح اعزام و اسکان کاروان راهیان نور گیلان به جنوب و غرب کشور اظهار داشت: سازمان اردویی سپاه قدس گیلان به‌عنوان مجری کاروان های راهیان نور در بحث اعزام و اسکان زائران به مناطق عملیاتی و جنگی فعالیت می‌کند.

مسئول سازمان اردویی و دبیر ستاد راهیان نور سپاه قدس گیلان تصریح کرد: ستاد راهیان نور سپاه قدس گیلان با همکاری 20 تا 25 رده که شامل بسیج طلاب، حفاظت، حوزه نمایندگی و طرح و برنامه ریزی، این حرکت معنوی و فرهنگی را به سرانجام می‌رساند.

وی با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری درباره راهیان نور گفت: در حال حاضر بزرگترین عملیات فرهنگی کشور راهیان نور است که با هدف آشنایی نسل جوان و آحاد مردم با فرهنگ شهادت، رشادت و ایثارگری‌های رزمندگان اسلام در 8 سال دفاع مقدس در حال اجرا است.

زاد رستم درباره زمان بندی حرکت کاروان‌های راهیان نور به مناطق عملیاتی در طول سال بیان داشت: اعزام کاروان راهیان نور در دسته‌های دانش آموزی، دانشجویی و محلات، هر سال از ابتدای اردیبهشت آغاز شده و تا 30 فروردین سال بعد ادامه دارد.

وی شرایط جوی را عامل تعیین کننده حرکت کاروان راهیان نور در طول سال به مناطق جنگی دانست و گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی، حرکت کاروان‌ها در 3 ماهه اول سال با بازدید از منطقه عملیاتی "بازی دراز" در کرمانشاه آغاز شده و به کردستان و ایلام در شمال و شمال غرب کشور ختم می‌شود.

دبیر ستاد راهیان نور سپاه قدس گیلان افزود: معمولاً 20 تا 25 درصد از سهمیه اعزامی راهیان نور در 3 ماه دوم یعنی تابستان انجام می‌پذیرد و در 3 ماه سوم سال هم‌زمان با مراسم عرفه، زائران در مرز خسروی و شلمچه حضور پیدا می‌کنند.

مسئول سازمان اردویی سپاه قدس استان گیلان درباره تاریخ اعزام دسته‌های مختلف راهیان نور اظهار داشت: حجم اصلی راهیان نور در 15 اسفند با عنوان راهیان عمومی که شامل راهیان محلات است تا 30 فروردین انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال نزدیک به 14 هزار دانش آموز مقطع دبیرستان از استان گیلان به مناطق عملیاتی اعزام شدند گفت: کاروان دانش آموزی از 10 مهر تا 15 اسفندماه در قرارگاه امام حسن عسگری(ع) و کاروان دانشجویی، 15 تا 27 اسفندماه در قرارگاه شهید علم الهدی مستقر می‌شوند.

زاد رستم افزود: در نخستین روز حضور دانش آموزان برگه هایی در اختیارشان قرار می‌گیرد که در مناطق عملیاتی و یادمان‌ها تراوشات ذهنی خود در قالب متن ادبی، شعر و دلنوشته را پیاده کنند و در شب آخر تمام یادداشت‌ها جمع آوری شده و به 10 نفر جوایزی اهدا می‌شود.

وی گفت: راهیان نور دانشجویی همراه با قرارگاه فضای مجازی و عکاسخانه صلواتی است و در کاروان راهیان محلات، ایستگاه و باکس صلواتی و سایر مراسمات فرهنگی برگزار می‌شود و نمازهای جماعت، زیارت عاشورا، دعای عهد و نیز مراسماتی به تناسب ایام شهادت و ولادت پیش رو به‌صورت مشترک در کلیه گروه‌های کاروان برگزار می‌شود.

زاد رستم با اشاره به راهیان نور خانوادگی افزود: با تاکید سردار عبدالله‌پور فرمانده سپاه قدس گیلان، از سال گذشته طرحی با عنوان راهیان نور خانوادگی شکل گرفت و افراد با ماشین شخصی خود به جنوب و غرب کشور رفته و در قرارگاه های سپاه مستقر می‌شوند.

مسئول سازمان اردویی و دبیر ستاد راهیان نور سپاه قدس استان گیلان خاطرنشان کرد: 2 دستگاه اتوبوس در قرارگاه داریم که افراد در صورت تمایل با اتوبوس و همراه کاروان‌ها در یادمان شهدا حضور پیدا می‌کنند.

وی درباره جشنواره رهاورد سرزمین نور اظهار داشت: هفتمین جشنواره رهاورد سرزمین نور در سطح کشوری در موضوعات داستانی و متن ادبی برگزار می‌شود.

زاد رستم تصریح کرد: مراسم سال تحویل در یادمان شهدای هور با حدود هزار و 200 زائر در این منطقه برگزار شد و کلیه برنامه‌های این مراسم شامل روایت گری، سخنرانی، مولودی توسط گیلانیان انجام شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج