رییس جمهور گفت: رقابت های سیاسی با پایان فصل انتخابات باید جای خود را به رفاقت و تلاش مشترک برای رفع مشکلات کشور بدهند.

به گزارش خبرگزاری موج؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی دوشنبه شب در ضیافت افطار با فعالان سیاسی کشور اظهارداشت: در جامعه اسلامی، رعایت اخلاق سیاسی بسیار حائز اهمیت است. باید اگر در انتخاباتی پیروز و به عبارتی قهرمان نشدیم، پهلوان باشیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه " پهلوانی را در زندگی سیاسی نیز نباید از یاد ببریم "، گفت: پهلوانی بالاتر از قهرمانی است و چقدر نیک که افرادی هم قهرمان و هم پهلوان باشند و البته متاسفانه شمار پهلوانان سیاسی ما کمتر از قهرمانان سیاسی است.
روحانی، دشمنان را تنها برندگان اختلافات احتمالی در کشور دانست و افزود: باید در مسیر اجماع‌سازی گام برداریم و در قالب رقابت سالم سیاسی، از میزان اختلافات احتمالی بکاهیم و همه برای تقویت و توسعه کشور تلاش کنیم.
رییس جمهوری خطاب به نمایندگان جناح‌های سیاسی کشور، با رد ایده سیاست به معنای دست یافتن به قدرت به هر قیمتی، گفت: سیاست به معنای دستیابی به خیر جمعی و تدبیر برای حل معضلات و گام برداشتن به سمت پیشرفت جامعه است و در تقویت این مسیر، باید با یکدیگر مهربان تر باشیم.
روحانی، نقد و خیرخواهی را حق و وظیفه همگانی دانست و اظهارداشت: نقد با تضعیف کاملا متفاوت است. همه احزاب و جناح‌ها در کشور باید با وحدت و تلاش مشترک برای کاستن از مشکلات کشور، ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی را به یک جشن بزرگ ملی در برابر جهانیان تبدیل کنیم.
رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه " دولت یازدهم یک دولت فراجناحی است "، اظهارداشت: از ابتدای فعالیت دولت تلاش داشتم نمایندگان جناح‌ها با افکار مختلف دور میز دولت و برای آبادانی کشور تلاش کنند.
روحانی در این نشست همچنین به جناح‌ها و تشکل‌های سیاسی پیشنهاد داد که نمایندگان آنان ماهیانه نشستی را برگزار و در آن به بررسی و ارائه راهکار درباره مسایل و معضلات اصلی کشور بپردازند که همگان روی آن اشتراک نظر دارند.
رییس جمهوری همچنین به تلاش‌های دولت برای رونق و توسعه کشور و کاهش تورم اشاره کرد و گفت: امروز طبق آخرین آماری که اعلام شد تورم در کشور تک‌رقمی شد و این یکی از آرزوهای دولت‌یازدهم بود که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تاکید داشتند و امیدواریم در همه زمینه‌ها و کنار هم با دوستی، اتحاد و وحدت بتوانیم به اهداف ملی دست یابیم.
روحانی در ابتدای این مراسم نیز با تبریک میلاد با سعادت امام حسن مجتبی(ع) گفت: امام حسن مجتبی، امام صلح و رحمت و امامی است که به ما یاد داد که باید برای اجرای وظیفه الهی و کمک به مردم تصمیمات شجاعانه ای گرفت هر چند که بخاطر این تصمیمات حتی از سوی برخی افراد نیز ملامت شد.
ابتدای این مراسم نیز پنج نفر از نمایندگان جناح‌ها و فعالان سیاسی کشور به طرح دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی‌لاری در این مراسم در سخنانی با تقدیر از رییس جمهوری به خاطر میزبانی از فعالان سیاسی با گرایشات و سلایق مختلف در کشور، اظهار داشت: همه فعالان سیاسی در این موضوع اشتراک نظر دارند که تمامی گرایش ها باید برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور همکاری و کمک کنند.
موسوی‌لاری با بیان اینکه ملت‌ایران در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٢ و مجلس‌شورای اسلامی در سال ٩۴ اعلام کردند که فضای پرخاش، توهین و افراطی‌گری را نمی‌پذیرند، افزود: باید به گونه‌ای فضای امید و آرامش در کشور ارتقا پیدا کند که موجبات رشد و توسعه را بوجود آورد.
این فعال سیاسی با اشاره به اینکه دولت در حوزه سیاست خارجی قدرتمندانه حضور یافته و آثار و علایم مثبت آن در مناسبات بین المللی نمایان است، خاطرنشان کرد: اکنون با توجه به آغاز کار مجلس دهم باید به حل مسائل و مشکلات داخلی نیز توجه کرده و در این راستا تلاش کنیم.
وی با اشاره به لزوم توجه بیشتر به احزاب، قومیت ها و مذاهب گوناگون در نگاه جدید به مسائل داخلی خواستار فعال شدن بازرسی ویژه در نهاد ریاست جمهوری و شفاف سازی و مواجهه مستقیم با افکار عمومی در موضوع حقوق های بالای برخی مدیران شد.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد نیز در این مراسم با اشاره به ضرورت اقامه و برپا کردن دین در جامعه به عنوان وظیفه اصلی مسئولان در کشور اسلامی، خاطرنشان کرد: متاسفانه برداشتن قدم‌های غیر عالمانه در حوزه‌های مختلف تصمیم‌گیری و اجرا و روابط میان جریانات سیاسی باعثعدم موفقیت در عرصه‌های مختلف شده و این در حالی است که دغدغه ما باید سپردن مسئولیت به اهل آن باشد.
ابوترابی‌فرد با اشاره به اینکه اختلافات میان جریانات و فعالان سیاسی، آنها را از پیمودن راه خدا و اقامه دین در جامعه باز می‌دارد، افزود: باید در حول دین و بر اساس اصول و ارکان دینی به هم نزدیک شویم تا بواسطه آن بتوانیم ملت و رهبری را برای رسیدن به افق های متعالی یاری کنیم.
نوبخت مسئول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم نیز در این مراسم با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه بهداشت و درمان و سلامت مردم، گفت: تلاش‌های دولت‌مردان برای حفظ سلامت مردم و تامین امنیت در کشور بسیار حائز اهمیت و قابل تقدیر است.
زهرا ساعی نماینده مردم تبریز نیز در این دیدار با قدردانی از زحمات و فعالیت‌های دولت تدبیر و امید در حوزه‌های مختلف، بر لزوم تقویت گفتمان اعتدال، تدبیر و عقلانیت تاکید کرد و گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نقطه عطفی در تاریخ سیاسی کشور و پیروزی عقلانیت و تدبیر بر بی‌قانونی و تصمیمات خلق‌الساعه بود و این گفتمان در انتخابات سال گذشته نیز با اقبال عمومی مواجه گردید.
وی افزود: باید با همدلی و همگرایی بر مشکلات فایق آمده و الگوی عقلانیت و تدبیر را در انتخابات آینده کشور نیز دنبال کرد.
هادی خانیکی استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح طلب نیز با تاکید بر لزوم استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های نهفته در جامعه در راستای حل و فصل مشکلات کشور، اظهار داشت: یکی از فرصت‌ها این بود که ملت ایران توانست طعم شیرین تدبیر را در سیاست خارجی بچشد و از این الگو حداقل می‌توان در دو موضوع داخلی یعنی بهبود فضای کسب و کار و معیشت مردم و نیز سامان دادن به مشارکت سیاسی و حل مشکل تحزب در کشور نیز استفاده کرد.
این استاد حوزه ارتباطات و روابط اجتماعی گفت: امروز در لایه‌های زیرین جامعه با مشکلات اجتماعی بزرگی مواجه هستیم که چه بسا بزرگتر از مسایل سیاسی و اقتصادی هستند و آن تهدید انسجام اجتماعی در سه سطح نخبگان سیاسی، جامعه و دولت و افزایش شکاف بین نسل‌های جامعه است.
وی تصریح کرد: مسأله امروز جامعه ضرورت درک مشترک و توافق بر سر مسایل، تهدیدات و منافع ملی است و در این راستا اصولگرایی، اصلاح‌گرایی و اعتدال‌گرایی مسئولیت مشترک دارند چرا که دردهای مشترک به صورت جداگانه درمان‌پذیر نیست.
خانیکی گفت: نیاز امروز و فردای ما، جامعه‌ای توانمند و برخوردار از سرمایه اجتماعی بالا و حساس نسبت به سرمایه‌های فرهنگی است و امروز همه باید دست به دست هم داده تا بتوانیم ازظرفیت‌های نهفته خود برای غلبه بر مشکلات استفاده نماییم و در این راستا می‌توان از شخصیت‌هایی که مورد وثوق جامعه هستند، استفاده بهتری به عمل آورد.