معاون اول رئیس جمهور گفت: تا پایان سال وضع بهتری در بخش صنعت کشور خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از گلدیران قزوین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عملکرد سه ماهه اول صنعت کشور نشانگر رشد صنعت است و ما امیدواریم تا پایان سال وضع بهتری در صنعت کشور داشته باشیم و واحدهای تولیدی بیشتری را به چرخه تولید کشور بازگردانیم.

وی در ادامه یادآور شد: در سال‌های گذشته به دلیل رکودی که درکشور اتفاق افتاد تغییرات در نرخ ارز وبالا رفتن تورم خیلی از واحد های صنعتی دچار مشکلاتی شدند که کاری از دست مدیران بنگاه ‌ها برنیامد.

جهانگیری اضافه کرد: زمانی که مقام معظم رهبری سال را اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل را نامگذاری کردند، ما هم مجموعه فعالیت ها را در دستور کارمان قرار دادیم از جمله واحدی‌های تولیدی که دچار مشکل هستند و قادرند به چرخه تولیدی بازگردند را سرپا کنیم.

وی با اشاره به تصمیماتی که در این زمینه گرفته شده اظهار کرد: برخی از این واحدهای تولیدی چک برگشتی بدهی معوق و بدهی به تامین اجتماعی داشتنتد که طبق روال عادی نمی‌شد به آنها پول جدیدی داد و ما برای راه اندازی این واحدها از همه اینها صرف نظر کردیم و خوشبختانه در همین ۵ ماه اول سال تعدادی از این واحد ها در سراسر کشور به چرخه تولید بازگشتند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: مساله مهم دیگر مصرف کالاهای داخلی است یکی از مسائل مهمی که ما از واحدهای داخلی حمایت می‌کنیم این است که تولید با کیفیت داخل کشور آسیب نبیند و به همین دلیل برای واردات باید تعرفه بگذاریم.

وی ادامه داد: حمایت از تولید داخلی باید چند ویژگی داشته باشد از جمله اینکه حقوق مصرف کننده رعایت شود و در حق مصرف کننده اجحاف صورت نگیرد ضمن اینکه نباید تولیدگنندگان تنبل شوند و برای خود انحصار ایجاد کنند ما به رقابت در داخل کشور توجه داریم و در عین حال نباید بازار داخلی را در اختیار خارجی ها قرار دهیم.

وی به مبارزه با قاچاق اشاره کرد و افزود: الان بحثمبارزه با قاچاق بسیار جدی شده و برای اولین بار تصمیم گرفتیم که کالاهایی را که در داخل کشور تولید دارند و امکان برگشتشان وجود ندارد حتما منهدم شوند تا به هیچ وجه به چرخه تولید بازنگردند.

وی ادامه داد: ‌ فرهنگ استفاده از کالاهای داخلی بسیار مهم است و رسانه‌ها هم باید روی این مساله کار کنند که مصرف کالای خارجی به عنوان ژست تلقی نشود مردم هم باید قبول کنند که مصرف کالاهای داخلی موجب اشتغال جوانان و رشد کشور می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های استان قزوین یادآور شد: استان قزوین از نظر گردشگری و فرهنگی از استان‌های مهم کشور است و بخش زیادی از بار توسعه کشور به خصوص پایتخت به دوش قزوین است و با توجه به فاصله‌ای که با بزرگترین بازار کشور یعنی تهران دارد می‌تواند سهم زیادی در زمینه توسعه کشور به عهده بگیرد.