محققان از کشف شهری باستانی در زیر آب های یونان خبر داده اند که نه توسط انسان بلکه به وسیله میکروب ها ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، گروهی از غواصان در حین گشت زنی در زیر آب های ساحلی یونان در حوالی جزیرهZakynthosمتوجه ساختار مدوری شدند که در نگاه نخست به نظر می رسید توسط انسانها ساخته شده باشد. در واقع غواصان تصور می کردند که بقایای یک تمدن باستانی را کشف کرده اند. اما حالا مشخص شده آنچه که آنها کشف کرده اند احتمالا قدمت به مراتب بیشتری نسبت به تصوراتشان دارد.

تحقیقات بیشتر نشان داد که این ساختار توسط یونانیان باستان تولید نشده بلکه در دوران زمین شناسیPlioceneکه به حدود ۵ میلیون سال پیش مربوط می شود پدیدار شده است.

با این حال نکته حیرت انگیز این کشف به سازندگان آن مربوط می شود. محققان دریافته اند میکروب ها و نه یونانیان باستان این ساختار حیرت انگیز را ساخته اند. جزئیات کامل این کشف در ژورنال تخصصیMarine and Petroleum Geologyمنتشر شده است.

محققان دانشگاهEast Angliaبریتانیا که موفق به کشف این ساختار منحصربفرد شده اند در ابتدا تصور می کردند که بقایای یک تمدن فراموش شده در زیر آب را شناسایی کرده اند.

مدور بودن و همچنین صاف بودن سطوح سازنده این ساختار بیش از هر نکته دیگری برای محققان جالب توجه بوده است. آنها آزمایشات مختلفی بر روی این ساختار انجام داده تا مطمئن شدند که به دست انسان ها ساخته نشده است. به باور محققان، همزمان با بالا آمدن سطح آب این شهر میکروبی به زیر آب فرو رفته و حالا به عنوان یک شهر فراموش شده شناسایی شده است.