سازمان ملل بهترین تجهزات شناسایی خود را به دلیل وجود تهدیدات جدی از سوی داعش برای به کار گرفتن بمب‌های رادیواکتیو کثیف در جریان بازی‌های المپیک ریو به برزیل ارسال کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ریا نووستی، رئیس مبارزه با تروریسم برزیل اخیرا نگرانی خود را در مورد افزایش قابل توجه خطر حمله‌ تروریستی در جریان بازی‌های المپیک به دنبال حادثه اخیر رخ داده در فرانسه ابراز کرده است.

او هم‌چنین درمورد افزایش تعداد افراد برزیلی که تمایل به پیوستن به گروه‌های تروریستی را دارند، هشدار داده است.

اکنون تیم امنیت المپیک ریو به جدیدترین و دقیق‌ترین تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای(IAEA) به صورت قرضی دست یافته‌اند.

این تجهیزات شامل ردیاب‌های فردی و اسکنرهای همراه است، قرار است نیروهای امنیتی طول بازی‌های المپیک رد احتمالی مواد رادیواکتیو را دنبال کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: بنا به درخواست مطرح شده و تحت شرایط انتقال همکاری در موارد حادثه‌ هسته‌ای و یا اضطرار رادیولوژیکی ما هم‌چنین آماده‌ایم تا همکاری‌های مورد نیاز را در شرایط اضطراری هسته‌ای فراهم کنیم.

ساخت بمب کثیف بسیار ساده است و عواقب ویران کننده‌ای بر جای می‌گذارد چرا که از مواد منفجره و مواد رادیواکتیو تشکیل شده است. چنین بمبی نه تنها فورا بر افرادی که در منطقه انفجار آن حضور دارند تاثیر می‌گذارد بلکه مناطق وسیعی در اطراف خود را آلوده خواهد کرد.

داعش پیش‌تر از حملات شیمیایی و بمب‌گذاری‌های انتحاری به طور جداگانه استفاده کرده است اما بسیاری بر این باورند که گام بعدی آن‌ها ترکیب این دو با یکدیگر خواهد بود.