ربات‌ها روز به روز در حال پیشرفت هستند و به صورت پیوسته شاهد طراحی ربات‌هایی هستیم که می توانند جایگزین نیروهای انسانی شوند

به گزارش خبرگزاری موج،یکی از نهادهایی که علاقه زیادی به ربات‌های انسان نما دارد، موزه میرائیکان یا موزه آینده در منطقه کوتو در توکیو ژاپن (National Museum of Emerging Science and Innovation) است. این موزه پیش از این دو ربات انسان نما به نام‌های Kodomoroid و Otonaroid را در سالن نمایش خود استخدام کرده بود. ربات Kodomoroid می‌توانست اخبار و گزارش‌های مختلف از سراسر جهان را به زبان‌ها و صداهای مختلف بخواند. Otonaroid نیز می‌توانست در نقش یک راهنمای موزه فعالیت کند و با بازدیدکنندگان موزه حرف بزند. این موزه اکنون میزبان روبات انسان نمای جدیدی به نام Alter است، روباتی که دارای یک شبکه عصبی داخلی است و به این ترتیب می‌تواند با اراده خود حرکت کند. فناوری مورد استفاده در این روبات شامل ۴۲ فعال کننده پنوماتیک و از همه مهمتر یک ژانراتور الگوی داخلی (CPG) است. این CPG دارای یک شبکه عصبی است که نورون‌های انسانی را شبیه سازی می‌کند و به روبات امکان می‌دهد تا به تشخیص خودش و تحت تاثیر حسگرهایی که مجاورت، دما و رطوبت را تشخیص می‌دهند، الگوهای حرکتی خلق کند. البته حرکات این روبات چندان شبیه به حرکات یک انسان واقعی نیست، اما شما با دیدن این روبات در حال حرکت این حس را پیدا خواهید کرد که با یک روبات زنده رو به رو هستید.
هدف اصلی این پروژه از بین بردن شکاف بین برنامه ریزی یک روبات برای حرکت کردن و امکان دادن به آن برای حرکت به صورت خودکار است. با استفاده از یک شبکه عصبی، حرکات دارای سطحی از انعطاف پذیری خواهند بود. حرکات بازو، سر و حالات مختلف Alter مبتنی بر اراده خود این ربات تنظیم شده و تغییر می‌کند.
شبکه عصبی که در پشت صحنه در حال فعالیت است، حالات حرکتی مختلفی را ارایه می‌کند، تصمیم گیری درباره اینکه کدام یک از این حرکات انتخاب شوند، تحت تاثیر سنسورهایی است که شرایط پیرامونی همچون مجاورت، رطوبت، سر و صدا و دما را تشخیص می‌دهند. این سنسورها در واقع نقش پوست روبات را ایفا می‌کنند که حس‌های انسانی را کپی می‌کنند. Alter قابلیت آواز خواندن را نیز دارد. گرچه Alter شباهت چندانی به انسان‌ها ندارد و مانند انسان‌ها نیز حرکت نمی‌کند، شما با دیدن آن حس حضور یک موجود زنده را خواهید داشت، موجودی که نه انسان است و نه روبات. Alter به مدت یک هفته در معرض دید عموم قرار خواهد داشت و تیم طراح آن امیدوار است که بتواند با ایجاد تعامل بین ربات و بازدیدکنندگان، ایده‌های جدیدی را دریافت کند.