بسیاری از گوشی هایی که ما تاکنون از آن ها نوشته ایم از تراشه های کوالکام استفاده کرده اند، اما رقیب دیگری هم به نام مدیاتک وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، مدیاتک در نهایت جزئیات تراشه پرچم دار آینده خود با نام Helio X30 را منتشر کرد که قرار در سال ۲۰۱۷ رونمایی شود. در مجموع به نظر می رسد با تراشه هوشمند قدرتمندی روبه رو هستیم، که نویدبخش سالی همراه با پیشرفت برای آینده گوشی های هوشمند است. یکی از ویژگی های بارز این تراشه پشتیبانی از رم ۸ گیگابیتی LPDDR4 است که فوق العاده سریع می باشد. این تراشه برای مقابله با پرچم دار کوالکام، به نام اسنپدراگون ۸۲۰ ساخته شده است (که در Samsung Galaxy S7 و OnePlus 3 به کار رفته) که در بالاترین ظرفیت خود ۶ گیگابایت را پشتیبانی می کند. اگرچه انتظار می رود مدل Snapdragon 830 سال آینده، از ۸ گیگابایت پشتیبانی نماید.
هنوز مشخص نیستکه آیاسازندگان گوشی های هوشمندبر رویافزایش ظرفیتRAMسرمایه گذاری خواهند کرد یا خیر. چرا که اکثر گوشی های امروزی از رم ۴ گیگابایت یا کمتر بهره می برند. اما وان پلاس که در ماه گذشته عرضه شد، با رم ۶ گیگابایتی تمام معادلات را به هم زد.
مدیاتک هم چنین تایید کرد کهاین تراشه جدیددرمعماریبسیار کارآمد۱۰nm FinFETساخته شده است.در مقایسه، اسنپ دراگون۸۲۰،درفرآیند کمتر کارآمد ۱۴nmساخته شده است. این تراشه هم چنین از مدل ذخیره سازی UFS ۲.۱(بخوانید بسیار سریع) و دوربین های دو لنزه با قابلیت افزایش تا ۲۶ مگاپیکسل پشتیبانی می کند.تراشه Helio X۳۰ از یک پردازنده ۱۰ هسته ای قابل توجه بهره می برد. ۴ عدد از آن ها هسته قدرتمند Cortex A۷۳ با کلاک ۲٫۸ گیگاهرتز خواهند بود که برای انجام کارهای پشت سر هم با عملکرد بالا طراحی شده اند. چهار هسته دیگر از نوع Cortex A۵۳ با کلاک ۲٫۲ گیگاهرتز هستند که برای کارهای معمولی در نظر گرفته شده اند. هم چنین دو هسته دیگر از نوع Cortex A۳۵ با کلاک ۲ گیگاهرتز وجود دارد. همان طور که گفته شد، انتظار می رود Helio X30 در سال ۲۰۱۷ منتشر شود، اگرچه هنوز تاریخ دقیقی برای عرضه آن تایید نشده است.