مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: در سال ۹۳ سهم ترافیک استفاده از اینترنت خارجی به داخلی ۹۰ به ۱۰ درصد بود که امروز این سهم به ۶۰ به ۴۰ درصد رسیده است که باید برای ادامه این تغییر سهم، اقتصاد بر مبنای شبکه ملی اطلاعات را درست کنیم چراکه تا وقتی که شبکه برقرار نباشد، سرویس های مبتنی بر آن نیز نمی تواند باشد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از  روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذرجهرمی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت که در برنامه تلویزیونی گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو حاضر شده بود، ادامه داد: پیاده سازی مراکز تبادل داده که از پیش نیازهای شبکه ملی اطلاعات به شمار می رود هزینه ای در بر نداشت اما با بهره برداری از آنها چیزی حدود ۶۳۰میلیارد تومان از درآمدهای شرکت ارتباطات زیرساخت کم کرد اما باعث شد تا قیمت استفاده از اینترنت کاربران نهایی بسیار کاهش پیدا کند.

وی در مورد علت تاخیر شبکه ملی اطلاعات گفت: این شبکه از ۱۱ سال پیش به اسامی مختلفی چون اینترنت ملی و یا اینترانت ملی مطرح شده بود تا اینکه بر اساس ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسه به عنوان یک تکلیف به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سپرده شد و بنا بود که در دو سال اول قانون پنجم برنامه توسعه اجرای آن به پایان برسد که متاسفانه امکانات لازم برای اجرای آن فراهم نشد.

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات جزو اولویت اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است، افزود: مقام معظم رهبری نیز در حکم اول و در پیوست دوم حکم اعضای شورای عالی فضای مجازی نیز آن را مطالبه کرده اند.

جهرمی با اعلام اینکه اعتبار جمله «شبکه ملی اطلاعات نداریم» رو به اتمام است، اظهار کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، قرار است فاز نخست شبکه ملی اطلاعات به صورت رسمی در هفته دولت به بهره برداری برسد. ضمن اینکه هم اکنون زنجیره های فعالیت شبکه ملی اطلاعات کار خود را شروع کرده اند و پیاده سازی آن اکنون احساس می شود.

نبود تعریف واحد؛ مهمترین علت نبود شبکه ملی اطلاعات

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت دلیل اصلی تاخیر پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات را نداشتن یک تعریف واحد از آن دانست و تصریح کرد: از همان ابتدا تعریف های ارایه شده از شبکه ملی اطلاعات بسیار متفاوت بود و تحلیل ها و تعبیرها از آن زیاد بودند. اما تدبیر مقام معظم رهبری در تشکیل شورای عالی فضای مجازی بر این بود که متخصصان و اهالی فن دور یک میز بنشینند و در مورد آن به جمع بندی برسند که بعد از تصویب در برنامه پنجم در مجلس، الزامات به آن اضافه شد که برای تهیه این الزامات جلسات متعددی برگزار شد که سرانجام ۱۸ ماه پیش جمع بندی در قالب یک تعریف واحد صورت گرفت و در پی آن نقشه راه آماده شد تا از موازی کاری های بی مورد و فعالیت های خارج از برنامه جلوگیری به عمل آید.

این مقام مسوول در تشریح دیگر دلایل تاخیر اجرای شبکه ملی اطلاعات از نبود زیرساخت مناسب گفت و افزود: ۲ تا سه سال پیش اگر صحبت از اجرای شبکه ملی اطلاعات بود باید گفت که کل ظرفیت ترافیک جابه جایی اطلاعات در کشور به ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه می رسید که شبکه ملی اطلاعات با آن قابل اجرا نداشت. ضمن اینکه فقط برای استفاده از این شبکه ۲۳هزار کیلومتر فیبر نوری در استان های کشور کشیده شده است که با این مقدار ۶۰هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور طی دو سال و نیم گذشته ایجاد شده است.

رشد ۶٫۵ برابری ظرفیت جابه جایی داده در کشور

جهرمی با اشاره به در دست اقدام بودن ۱۰هزار کیلومتر دیگر فیبرنوری که تا پایان کار دولت، کار احداثآن به پایان می رسد، گفت: بدین تریب ظرفیت ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه انتقال ترافیک در کشور به ۴هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرد. چراکه به عنوان مثال بر ارایهIPTVبر روی تلفن های در بستر این شبکه، کاربر نهایی باید امکان استفاده از سرعت ۲مگابیت بر ثانیه را داشته باشد که باتوجه به اینکه ۲۳میلیون خانوار در کشور داریم که مطابق برنامه پنجم توسعه ۶۰درصد آن ها باید دسترسی به این شبکه داشته باشند که این ظرفیت قبلا در کشور وجود نداشت که در سه سال اخیر ایجاد شده است.

وی در مورد میزان هزینه اجرای پیش نیازهای اجرای شبکه ملی اطلاعات همچون مرکز تبادل ترافیک که در چهار شهر اجرا شده است، تصریح کرد: اجرای و پیاده سازی مرکز تبادل داده(IPX) به تنهایی شامل یک سری سوییچ و یک ساختمان است که هزینه چندانی نداشته است اما اجرای آن در کشور ۶۳۰میلیارد تومان از درآمدهای شرکت ارتباطات زیرساخت را کم کرده است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین در اشاره به سهم ترافیک اینترنت داخلی و خارجی در کشور گفت: در سال ۹۳ سهم ترافیک استفاده از اینترنت خارجی به داخلی ۹۰ به ۱۰ درصد بود که امروز این سهم به ۶۰ به ۴۰ درصد رسیده است که باید برای ادامه این تغییر سهم، اقتصاد بر مبنای شبکه ملی اطلاعات را درست کنیم چراکه تا وقتی که شبکه برقرار نباشد، سرویس های مبتنی بر آن نیز نمی تواند باشد. اما اگر اقتصاد در شبکه ملی اطلاعات در کشور نهادینه شود و مثلا به جای سرویس هایی چون «نت فلیکس» کاربران داخلی از سرویس های تصویری داخلی استفاده کنند علاوه بر درآمد، اشتغال نیز ایجاد می شود.

اقتصاد ناشی از پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات

این مقام مسوول در تشریح تغییرات اقتصادی که در چند وقت اخیر و در پی اجرای پیش نیازهای شبکه ملی اطلاعات در کشور رخ داده است، خاطر نشان کرد: هم اکنون ۲۵هزار تیم توسعه نرم افزار در کشور تشکیل شده اند که ۱۰۰هزار اشتغال ایجاد کرده است که آنها می توانند با ارایه سرویس های مختلفی درآمد داشته باشند.

جهرمی در مورد تسهیلاتی که در پی برقراری شبکه ملی اطلاعات گسترده شده است، گفت: تولیدکنندگان محتوا تا قبل از مصوبه ۲۸ اردیبهشت سال جاری باید بابت هر ۱۰گیگابیت بر ثانیه چیزی حدود ۱٫۷ میلیارد تومان پرداخت می کردند که اکنون با ایجاد مراکز تبادل اطلاعات این میزان به صفر رسیده است. ضمن اینکه بر اساس مصوبه اخیر کاربر نهایی اگر یک واحد اینترنت خارجی مصرف می کند می تواند دو واحد از ترافیک داخلی استفاده کند که اگر توسعه بازار در شبکه ملی اطلاعات صورت بگیرد این میزان به یک دهم نیز قابل کاهش است.