وزیران خارجه‌ کشورهای عضو سازمان آ. سه. آن ضمن تاکید بر لزوم ادامه مذاکرات هسته‌ای کره شمالی، نگرانی‌شان را از افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره ابراز کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری تاس، در اطلاعیه‌ رسمی سازمان آ.سه.آن (سازمان کشورهای جنوب شرق آسیا) آمده است: ما نگرانی خود را از تنش‌های ایجاد شده به دنبال انجام آزمایش هسته‌ای کره شمالی در ۶ ژانویه سال جاری، پرتاب موشک بالستیک در ۹ جولای و پرتاب راکت در ۷ فوریه که نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود را ابراز می‌کنیم.

در ادامه بیانیه وزیران خارجه این سازمان آمده است: ما هم‌چنین از کره شمالی می‌خواهیم که در راستای همه قطعنامه‌های شورای امنیت از جمله قطعنامه ۲۲۷۰ گام بردارد و اهمیت منع مانورهای نظامی و انجام تلاش‌های مشترک با همسایه‌ جنوبی خود برای حفظ صلح و امنیت را دریابند.

هم‌چنین وزیران خارجه ۱۰ کشور جنوب شرق آسیا در ادامه از پیونگ یانگ خواسته‌اند تا فضای مناسب را جهت از سرگیری مذاکرات شش جانبه‌ی هسته‌ای کره شمالی ایجاد کند تا خلع تسلیحات هسته‌ای شبه جزیره کره با روش صلح‌آمیز انجام شود.

مذاکرات هسته‌ای شش جانبه علاوه بر کره شمالی شامل کشورهای آمریکا، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی می‌شود. این مذاکرات در سال ۲۰۰۹ و با خروج کره شمالی به حالت تعلیق درآمد.

کره شمالی در ۲۰۰۵ خود را یک قدرت هسته‌ای خواند و تاکنون چهار آزمایش هسته‌ای را در سال‌های ۲۰۰۶،۲۰۰۹، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ انجام داده است.