مریخ نورد «کنجکاوی» به زودی عنوانش یعنی «پرچم دار ناسا» را به مریخ نورد Mars ۲۰۲۰ می دهد، پروژه ای پرهزینه که طی آن خاک و سنگ مریخ به زمین منتقل می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، پرچم دار بعدی آژانس فضانوردی آمریکا در مأموریت سیاره سرخ، مریخ نوردMars ۲۰۲۰خواهد بود که وارد مراحل بعدی و البته حساس تر طراحی و ساخت می شود.

حالا مقامات ارشد ناسا اعلام کرده اند که این مأموریت ۲.۱ میلیارد دلار هزینه در برخواهد داشت که این رقم به مراتب فراتر از تصورات قبلی آنهاست. در واقع آنها پیش تر مأموریتی را طراحی کرده بودند که با هزینه ای کمتر از این رقم نیز قابلیت انجام شدن را داشته باشد.

ناسا چند روز پیش اعلام کرد که مأموریتMars ۲۰۲۰از مرحله حساس و سرنوشت ساز تصمیم گیریDecision Point Cگذشته و شرایط برای آغاز مرحله بعدی یعنی طراحیPhase Cمهیا شده است که این به معنای فراهم شدن مقدمات ساخت این مریخ نورد است. قرار استMars ۲۰۲۰در اواسط سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شده و در فوریه سال ۲۰۲۱ در سطح مریخ فرود آید.

مأموریت اصلی و از پیش برنامه ریزی شدهMars ۲۰۲۰نمونه برداری از خاک و سنگهای مریخ و انتقال آنها به زمین است. این برای نخستین بار است که بشر تلاش می کند کاوشگری را راهی سیاره سرخ کرده و پس از انجام نمونه برداریهای لازم، آنها را به زمین بازگرداند.

ناسا در تازه ترین ارزیابی خود از این مأموریت اعلام کرد که ساخت و پرتابMars ۲۰۲۰بالغ بر ۲.۱ میلیارد دلار هزینه دربرخواهد داشت. همچنین ۳۰۰ میلیون دلار به عنوان هزینه های مربوط به یک سال مریخی یا ۶۸۷ روز زمینی برای این مأموریت در نظر گرفته شده است.

این درحالی است که در سال ۲۰۱۲ تخمین زده شده بود که مأموریتMars ۲۰۲۰با هزینه ای درحدود ۱.۵ میلیارد دلار به سرانجام خواهد رسید.