مبارزه با داعش در خاک سوریه و عراق هر روز ابعاد تازه تری به خود میگیرد اما یکی از حوزه های بسیار مهم که داعش از آن استفاده بسیاری میبرد حوزه فضای مجازی و سایبری است. اکنون پنتاگون در حال ساخت یک سلاح سایبری برای مقابله با داعش است.

به گزارش خبرگزاری موج، آدمیرال «مایکل راجرز» فرمانده ارشد نیروی سایبری ایالات متحده یک واحد مشخص در این نیرو ایجاد کرده است که وظیفه آن طراحی و ساخت بد افزار و سلاح سایبری برای استفاده در جنگ علیه داعش است.

البته در اوایل سال جاری برای اولوین بار پنتاگون دستور راه اندازی بخش سایبری و استفاده از ابزارهای آنلاین و سایبری برای مقابله با داعش را صادر کرده بود. اما آنگونه که واشنگتن پست گزارش داده است فرماندهی سایبری در این خصوص برای بر عهده گرفتن این نقش آمادگی چندانی نداشته است.

این روزنامه اشاره کرده است که نیروی جدید شکل گرفته در پنتاگون با نامJoint Task Force Aresشناخته میشود و از اهداف اصلی آن ها ایجاد اختلال و مانع بر سر سیستم های مالی و پرداخت تروریست های داعش و همچنین از کار انداختن نرم افزارهای گفتگوی آنها است.

این نیرو همچنین از توانایی های خود برای کاهش میزان تلفات غیر نظامی نیز استفاده میکند و برای مثال از ابزارهای سایبری خود برای قطع تمامی ارتباطات با یک مخفیگاه مورد استفاده تروریست ها به جای بمباران کردن آن استفاده میکند.

اما در حالی که این نیرو قرار است به شکل فعالانه در کنار سایر نیروهای ایالات متحده در مبارزه با داعش شرکت داشته باشد ماموریت های آن به کل مستقل است و برای مثال هیچ مسئولیتی در راستای پوشش اطلاعاتی سایر نیروها – از جمله پوشش نیروی هوایی به لحاظ اطلاعاتی – نخواهد داشت.

در حال حاضر قرار است ماموریتJoint Task Force Aresتنها محدود به مبارزه با داعش در خاک سوریه و عراق و انجام حملات سایبری بر علیه این گروه باشد اما به گفته یکی از مقامات پنتاگون در گفتگو با واشنگتن پست به زودی این واحد ماموریت های گسترده تر و در ابعاد جهانی خواهد داشت.