این پهپاد جاسوسی هفته گذشته در منطقه «واباری» موگادیشو در حالی که سقوط کرده بود، پیدا شد و تصاویر آن روی شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری موج، یک پهپاد فلزی سقوط کرده اخیرا در منطقه ای از موگادیشو، پایتخت دردسر ساز و پر مشکل سومالی یافته شده است. گزارش های اولیه حاکی از آن است که این پهپاد که دقیقا شبیه به یک پرنده طراحی شده است متعلق بهNISAسوریس اطلاعاتی سومالی است.

تصویر این پهپاد بر روی شبکه اجتماعی توییتر قرار گرفته است و اطلاعات اندکی در مورد ماهیت و عملکرد آن وجود دارد. اما این پهپاد که دقیقا شبیه به یک پرنده طراحی شده نشان دهنده روش های جدید و خطرناک نهادهای دولتی و امنیتی برای جاسوسی و کسب اطلاع از شهروندان است.

بر اساس برخی گزارشهای دیگر گفته می شود که ارتش ایالات متحده ظاهرا در سومالی یک پایگاه نظامی پهپادی دارد که با نامBlack Hawk Downشناخته می شود و هدف آن رصد ماهواره های دشمن و شبیه سازی جنگ های فضایی است. اما پهپاد های ایالات متحده بسیار بزرگتر و پیچیده تر از نمونه ای است که تصویر آن را در بالا مشاهده می کنید.

هم دولت ها و هم شرکت های سازنده پهپاد در حال حاضر مشغول ساخت و طراحی نمونه های متفاوتی از پهپادها از جمله نانو ربات ها و پهپادهای با قابلیت عملکرد دسته جمعی هستند. در اوایل سال جاری شرکت ایرباس اقدام به رونمایی ازCounter - UAV Systemکرد که قادر به شناسایی پرنده های بدون سرنشین و ساقط کردن آنها با استفاده از امواج پارازیت است.

این سیستم همچنین قادر به شناسایی مکان جغرافیایی که پهپاد از طریق آن کنترل می شود است که به نیروهای نظامی و پلیس اجازه دخالت و دستگیری عوامل را می دهد.