در حالی که چندی پیش خبر اجرای طرح رجیستری موبایل در کشور به یکباره مطرح شد و هدف از آن مبارزه با ورود گوشی های هوشمند قاچاق به کشور اعلام شده بود، اکنون اولین نتایج و تبعات این طرح به تدریج خودنمایی می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، موضوع طرح رجیستری موبایل در کشور که پیش از این برای چندین سال اجرایی شده بود از چندی پیش مجددا مطرح شد و اکنون به نظر از اوایل مرداد ماه اجرایی خواهد شد.

صرف نظر از موضوعات اساسی که این طرح برای مبارزه با قاچاق گوشی های هوشمند به بازار کشور در بر دارد همواره آنچه کاربران و مشتریان گوشی های هوشمند را نگران میکرد تبعات و عوارض جانبی این طرح بود که اکنون به تدریج خودنمایی میکند. بر این اساس که قرار است به زودی همه گوشی های هوشمند اپل یا همان آیفون از بازار جمع آوری شوند!

این موضوعی است که امروز عباس نخعی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم به آن اشاره کرده است. به گفته ویدر حال حاضر ابلاغ جمع‌آوری گوشی‌های تلفن همراه این برند از بازار داده شده است. این موضوع در پی تصمیمی است که بر اساس آن تنها گوشی‌هایی قابلیت فعالیت و خرید و فروش در کشور را داشته باشند که دارای نمایندگی در کشور هستند.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته است: اگر تا روز اجرای طرح رجیستری، این کمپانی اقدام به ثبت نمایندگی رسمی در کشور نکند قطعاً تمام گوشی‌های تلفن همراه این برند جمع‌آوری خواهند شد و به هیچ عنوان قابلیت رجیستر شدن را نخواهند داشت.

آن گونه که مشخص است با اعلام دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف به زودی یکی از امن ترین، با کیفیت ترین و محبوب ترین گوشی های هوشمند دنیا از بازار ایران جمع آوری میشود.

نکته جالب ماجرا در آن است که طرح جدید رجیستری با تصمیمی که مسئولان در مورد نمایندگی های شرکت های خارجی اتخاذ کرده اند، منجر به آن خواهد شد که بازار ایران به کلی از گوشی های هوشمند آمریکایی خالی شود و این موضوع قطعا محصولات مایکروسافت را نیز شامل خواهد شد.

عوارض جانبی طرح رجیستری

این در حالی است که بدون هیچ شکی طرح رجیستری و تصمیم مسئولان برای این موضوع نمیتواند منجر به آن شود که شرکت هایی مانند اپل و مایکروسافت اقدام به افتتاح دفتر نمایندگی در ایران کنند. هرچند موضوع برداشته شدن تحریم ها از روی ایران به شرکت های آمریکایی اجازه مراوده اقتصادی با ایران را بدون پیش شرط میدهد اما تجربیات یکسال گذشته نشان داده است که هنوز موضوعات مهمتری از تحریم باقی است که بتوان برای ایجاد نمایندگی این شرکت ها در داخل کشور امیدوار بود.

حتی صرف نظر از این مشکلات طبق گفته مسئولان این طرح قرار است از ابتدای مرداد ماه اجرایی شود و با توجه آنکه در این مدت به هیچ وجه مکان راه اندازی نمایندگی یک شرکت بزرگ در ایران وجود ندارد تبعات یک چنین تصمیمی بزرگ و گسترده است.

بدون هیچ شکلی اولین عارضه جانبی این موضوع آن است که بهای گوشی های هوشمند آیفون و تمامی گوشی های هوشمند دیگر ساخت کشورهای آمریکایی یا شرکت هایی که در ایران نمایندگی ندارند به شکلی وحشتناک افزایش خواهد یافت. اگر قرار باشد بعد از اجرای طرح رجیستری دسترسی کاربران ایرانی به این گوشی های هوشمند قطع شود – برای مدتی نامعلوم – قطعا بازار سیاهی که در این مدت کوتاه باقی مانده تا اجرای نهایی طرح پیرامون این محصولات شکل میگیرد گسترده و اساسی خواهد بود.

از سوی دیگر از آنجایی که ایران جزو بازارهای هدف و اولیه شرکت هایی مانند اپل نیست – با توجه به سرمایه گذاری های عمده و گسترده در بازارهای بزرگی نظیر چین و هندوستان – به نظر میرسد که این شرکت ها با توجه به مشکلات تحریمی ایران به این زودی ها به فکر راه اندازی نمایندگی رسمی در کشور نباشند. آنچه به نظر اما اتفاق خواهد افتاد آن است که عده ای سود جو با استفاده از این موضوع و البته با استفاده از رانت اقدام به ایجاد نمایندگی های غیر رسمی در داخل ایران کرده و در نتیجه دکان جدیدی برای این دست از افراد و نهاد ها به راه خواهد افتاد.

موضوع مهمتر از همه بار روانی است که این گونه اقدامات برای بازار موبایل کشور به همراه خواهد داشت. بدون شک دردسر مشتریان برای خرید گوشی های مورد علاقه خود با اجرایی شدن این طرح و تصمیمات پی آیند آن چندین برابر خواهد بود و از آن جایی که طرح رجیستری در ذات خود یک طرح نرم افزاری است امکان دور زدن آن دیر یا زود فراهم خواهد شد.

این موضوع تنها نتیجه ای که در بر دارد گذاشتن هزینه های اضافی بر روی دست مشتریان برای خرید گوشی های هوشمند مورد علاقه خود است و در تنها دردسر های مضاعف را برای مشتریان ایرانی ایجاد خواهد کرد.

در این طرح که با مشارکت گمرک، اصناف، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت ارتباطات و اپراتورهای تلفن همراه به اجرا گذاشته خواهد شد، خدمات مخابراتی تمام اپراتورها تنها به گوشی‌های موبایلی ارائه داده خواهد شد که از مبادی رسمی و به صورت قانونی وارد شده و کدهای مخصوص این طرح را اخذ کرده باشند.