بر هیچ کس پوشیده نیست که فضا سرشار از رمز و راز است. نوع بشر به سختی آن سوی ماه پا گذاشته است و تنها ابزار بشری که توانسته است پای خود را از منظومه شمسی بیرون گذارد فضاپیمای Voyager ۱ است. بخش اعظمی از آنچه در مورد فضا می دانیم ناشی از رصدهای مداوم سیارات و ستارگان و اجرام آسمانی است که روی زمین سقوط می کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، البته دانشمندان تا کنون توانسه اند برخی از رمز و رازهای کیهانی را حل کنند از جمله موضوع صورت مریخ که مشخص شد یک سایه است و ماجراUFOکه اساسا باقی مانده یک زباله فضایی از یک ماهواره مخابراتی بوده است. اما همچنان فضای بی انتها مملو از پدیده هایی است که توضیح دقیقی برای آنها وجود ندارد. از جمله این هفت مورد پدیده فضایی و کیهانی که تا کنون دانشمندان نتوانسته اند توضیحات قطعی برای آنها پیدا کنند.

بدون شک حل شدن معماهای زیر برای دانشمندان اهمیت بسیار زیادی دارد زیر میتواند به درک آنها از نحوه شکل گیری جهان هستی و کنش ها و واکنش های درون کیهان کمک زیادی کند.

۱ – سیاه چاله ها

سیاه چاله ها را باید آخرین دام های کیهانی خطاب کرد. این پدیده ها زمانی شکل میگیرند که یک ستاره سالخورده منفجر شده و از هم می پاشد و این پاشش از درون منجر به ایجاد یک حفره با گرانشی بسیار بالا می شود. گرانشی که حتی نور اطراف را نیز به درون خود می مکد.

این به معنی آن است که هرچند می توانیم توضیحی برای نحوه عمل یک سیاه چاله داشته باشیم، اما تاکنون و هرگز یک سیاه چاله در شکل واقعی خود رصد نشده است. زیرا این پدیده ها از چشم تلسکوپ های فعلی که از نور، اشعه ایکس یا تشعشعات الکترومغناطیس استفاده می کنند، پنهان می مانند. ما تنها می توانیم در مورد شکل و شمایل سیاه چاله ها دست به حدس و گمان بزنیم.

۲ – فضای خالی غول پیکر

بر خلاف سیاه چاله فضای خالی غول پیکر یاGiant Voidیک سوراخ یا چاله در دل فضا نیست. بلکه فضایی تهی و عاری از ماده و یا ماده سیاه است. البته به لحاظ ماهیت نیز با سیاه چاله فرق دارد و نور قادر به عبور از دل آن است. در نتیجه دانشمندان بر این باور هستند که فضای تهی غول پیکر شامل پدیده ای به نام انرژی سیاه است. همچنین این پدیده نه تنها یک فضای خالی در دل کیهان است بلکه به شدت وسعت نیز دارد و قطر آن به شکل تخمینی برابر با ۱٫۳ میلیارد سال نوری است.

۳ – ماده سیاه

ماده سیاه خود هنوز برای دانشمندان یک معما است اما به شکلی جالب توجه از این معما برای پاسخ دادن به برخی پدیده های نا مشخص در کیهان استفاده می شود. کیهان شناسان بر این باور هستند که در حدود ۲۷ درصد از کل کیهان را ماده سیاه تشکیل می دهد. در واقع ما بیشتر از این موضوع که ماده سیاه چه چیز نیست، اطمینان داریم تا آنکه بدانیم ماده سیاه دقیقا چیست. این پدید از سیاه چاله ها درست نشده، اما یک نظریه می گوید که این ماده سیاه ناشی شده از سیاه چاله های نخستین یا اولیه یا باستانی در کیهان است.

۴ – انرژی سیاه

علاوه بر ۲۷ درصد کل کیهان که به عقیده دانشمندان تشکیل شده از ماده سیاه است، حجم زیادی نیز به شکل انرژی سیاه وجود دارد که تقریبا ۶۸ درصد از هر آنچه پیرامون ما هست را تشکیل داده. جالب آن است که بدانید مواد معمولی که ما میشناسیم و از آنها استفاده می کنیم تنها ۵ درصد از کل مواد درون کیهان است!

و دقیقا همانند ماده سیاه، در مورد انرژی سیاه نیز چیز زیادی نمی دانیم اما نظریات جدید بر این باور هستند که این انرژی سیاه همان عامل اساسی توسعه و گسترش رو به تزاید جهان و کیهان است(در حالی که ماده سیاه مانعی بر سر این گسترش است). بیشتر اطلاعات ما در مورد ماده سیاه و انرژی سیاه از موضوعی به نامCosmic Microwave Backgroundناشی شده است که لحظه ای از تشعشعات حرارتی است که خیلی زود(۳۸۰ هزار سال) بعد از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ و در زمانی که اتم های هیدروژن برای اولین بار شکل گرفته اند، می باشد.

۵ – جذاب بزرگ!

در فاصله ۲۲۰ میلیون سال نوری از ما یک پدیده بزرگ جذاب یا مجذوب کننده بزرگ وجود دارد که تمام کهکشان ما را با سرعتی برابر با ۱٫۴ میلیون مایل به سمت خود میکشد! از زمان وقوع بیگ بنگ تمام کیهان رو به توسعه و گسترش است در نتیجه منطقی است که کهکشان ما نیز در حال حرکت باشد. اما نه در جهتی که اکنون در پیش دارد!

آنچه در تصویر زیر میبینید مربوط به همین ناهنجاری گرانشی به نام جذاب بزرگ(مجذوب کننده بزرگ) یاGreat Attractorاست و روشنایی زیاد آن ناشی از جاذبه گرانشی بسیار بالای آن است. برخی دانشمندان ماده سیاه را عاملی برای این پدیده میدانند. دیگران ادعا می کنند که کهکشان ما یعنی کهکشان راه شیری مانع از دیدن دقیق آنچه ما را با سرعتی برابر با ۱٫۴ میلیون مایل به سمت خود می کشد، شده است.

۶ – قمر اسرار آمیز زحل: «پگی –Peggy»

اگر تا پیش از این نمی دانستید، شاید برای شما جالب باشد که بدانید سیاره زحل یک قمر اسرار آمیز به نام پگی دارد. پیش از این در سال ۲۰۱۳ تلسکوپ «کاسینی» ناسا تصویر زیرا را از حلقه های دور زحل به ثبت رساند و وجود یک مانع را در این حلقه ها نشان داد که به عقیده دانشمندان یک قمر جدید و کوچک در حال شکل گیری است. این کشف کلیدی برای حل چگونگی تشکیل ۶۷ قمر دیگر زحل بدست داد. اما نکته جالب در مورد پگی این است که اخیرا ناسا در یک مقاله عنوان کرده است که این قمر نه تنها دیگر در حال رشد نیست بلکه در حال از هم پاشیدن است و به این ترتیب پگی تبدیل به یک معما و راز برای دانشمندان شده و وضعیت فعلی آن برای ما مشخص نیست.

۷ – ستاره حریر موج دار -KIC ۸۴۶۲۸۵۲

ستاره ای که با نامKIC ۸۴۶۲۸۵۲شناخته میشود نه تنها یک نام عجیب و غریب دارد بلکه یک پدید خلاف قاعده است که در فاصله ۱۵۰۰ سال نوری از ما قرار دارد. یک پدید بزرگ بر سر راه این ستاره که با نام ستاره حریر موج دار نیز شناخته میشود قرار دارد که مانع از آن میوشد که در حدود ۲۰ درصد از نوری که ستاره ساطع میکند در زاویه دید ما قرار بگیرد. و به احتمال زیاد این مانع یک سیاره نیست – حتی یک سیاره به بزرگی و عظمت مشتری تنها میتواند ۱ درصد از نور ستاره را از ما بدزدد!

برخی بر این عقیده هستند که این مانع یک گونه ازDyson Swarmیا دسته دایسونی است که نسخه ای تکامل نیافته از اَبَرساختارهایی به نام سپهر دایسونی یاDyson Sphereهستند. پدیده هایی که یک ستاره را احاطه کرده و انرژی خارج شده از آن را استفاده میکنند. وقتی ناسا در سال ۲۰۱۸ تلسکوپ جدید «جیمز وب» را روانه فضا کند احتمالا میتوانیم پاسخ بهتری در مورد این که چه بر سر این ستاره می آید داشته باشیم. اما تا آن زمان باید به این توضیح تقریبا تخیلی بسنده کنیم!