سافت بانک ژاپن قرار است غول سازنده پردازنده های موبایل یعنی شرکت بریتانیایی ARM را به قیمت ۳۲ میلیارد دلار خریداری کند. این موضوعی است که نشریه فایننشیال تامیز به آن اشاره کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، دلیل این امر بسیار واضح به نظر میرسد. در حالی که همه دنیا در حال تبدیل شدن به گونه ای از رایانه است و در حالی که شرکتARMرا به عنوان بزرگترین و پیشرو ترین شرکت سازنده پردازنده های موبایل میشناسند از هم اکنون بانک ژاپنی یک سرمایه گذاری بی خطر و کم ریسک را صورت داده است.

شرکتARMپردازنده موبایل را برای دسته های متنوعی از ابزارها و دستگاه ها طراحی میکند. این شرکت بر بازار گوشی های هوشمند تسلط دارد و اپل به همراه سامسونگ تنها دو مورد از مشتری های پر و پا قرص این شرکت هستند. این در حالی است که چیپ های طراحی شده توسط این شرکت در سایر ابزارهای دیجیتالی دیگر از جمله ابزارهای مربوط به اینترنت اشیا نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

تنها در سال ۲۰۱۵ تعداد چیپ های طراحی شده توسط این شرکت بالغ بر ۱۵ میلیارد عدد بوده است که ۶ میلیارد عدد نسبت به سال ۲۰۱۰ افزایش داشته.

این اقدام از سوی سافت بانک ژاپن در دوره مدیر عامل جدید یعنی «ماسا سون» یک اقدام بسیار اساسی و بزرگ تلقی می شود و بعد از کنار رفتن مدیر عامل سابق این بانک «نیکش آرورا» که یکی از مدیران سابق اجرایی گوگل نیز بوده است، انجام میشود.

حال سوال اساسی در این است که آیا شرکت های بزرگ دیگر به همین سادگی اجازه خواهند داد تا سافت بانک شرکتARMرا خریداری کند و یا آنکه یک جنگ برای پیشنهاد خرید در این میان در خواهد گرفت. اپل که مهمترین مشتریARMاست و اینتل که اخیرا در حوزه رقابت ازARMعقب مانده است به احتمال زیاد خریداران دیگر و پشنهاد دهنگان برتری نسبت به سافت بانک خواهند بود.

فایننشیال تایمز گزارش داده است که پیشنهاد ۳۲ میلیارد دلاری برای خرید این شرکت در واقع ۷۰ برابر درآمد خالصARMدر سال گذشته است.