شب گذشته اپل در مراسم رسمی خود در کنفرانس سالیانه WWDC از خدمات و تحولات جدید خود پرده برداری کرد که شاید مهمترین نکته این مراسم تغییر نام سیستم عامل دسکتاپ این شرکت یعنی OS X به MacOS است.

به گزارش خبرگزاری موج، اپل بعد از ۱۵ سالی که از عمر سیستم عامل دسکتاپOS Xمیگذرد، نام آن را بهMacOSتغییر داد تا با این تغییر هر چهار سیستم عامل این شرکت از یک نظام نام گذاری یکسان بهرمند شوند:iOS،WatchOS،TVOSوMacOSاکنون خط مقدم اپل در جبهه سیستم عامل ها را تشکیل می دهند.

اما این به معنی آن نیست که همه چیز درOS Xاپل تغییر کرده است. این سیستم عامل هنوز هم همان سیستم عامل قبلی است که البته قابلیت های جدیدی نیز به آن افزوده شده است تا کارایی آن را بیش از گذشته کند. در واقع یک بروزرسانی جدی و تمام عیار در سیستم عامل دسکتاپ اپل است.

مهمترین تغییری که امسال در این سیستم عامل ایجاد شده است اضافه شدن دستیار هوشمند اپل یعنیSiriبه آن است و این دستیار دقیقا مشابه عملکرد خود را در نرم افزار موبایلiOSدر سیستم عامل دسکتاپ نیز دارد. البته یکسری از قابلیت های جدید نیز مختص به سیستم عامل دسکتاپ برای سیری در نظر گرفته شده است. از جمله قابلیت جستجوی دقیق در میان فایل ها و ذخیره کردن جستجوها درNotification Center.

یکی دیگر از قابلیت های جدید این سیستم عامل بهره مندی کامل ازContinuityاست. برای مثال اگر ساعت هوشمند اپل را به دست خود بسته باشید و به سراغ مک بوک خود بروید، لپتاپ شما به شکل خود کارUnlockمیوشد. همچنین اپل قابلیتUniversal Clipboardرا بهMacOSاضافه کرده است تا امکان کپی کردن و چسباندن بین آیفون و مک بوک را فراه کند.

اما بسیاری بر این باور هستند که این تغییرات جدید صورت گرفته در سیستم عامل جدید دسکتاپ اپل دقیقا پا چای پای مایکروسافت گذاشتن است. مایکروسافت نیز در ویندوز ۱۰ ابتدا یک تغییر نام غیر متعارف را در پیش گرفت – پرش از ویندوز ۸٫۱ به ویندوز ۱۰ و جا گذاشتن ویندوز ۹ – و بعد از آن دستیار هوشمند خود یعنی کورتانا را نیز به آن اضافه کرد.

شاید موفقیت های مایکروسافت در ویندوز ۱۰ اپل را نیز به این نتیجه رسانده است که به سرعت هوش مصنوعی دستیار دیجیتال خود را به سیستم عامل دسکتاپ وارد کند. حال باید منتظر ماند و دید که آیا این رویه برای اپل هم موفقیت به همراه خواهد داشت یا نه.