شرکت «چنگدو دوجی» در چین از بیل هوشمندی رونمایی کرد که می‌تواند علاوه بر کندن گودال در زمین، چوب بشکند، آتش روشن کند؛ به عنوان چراغ قوه استفاده شود و حتی تلفن همراه را نیز شارژ کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از گیزمگ، نسخهZ۳بیل هوشمندShen Aoبا طول ۱٫۲ متر دارای یک دسته مادولار و تیغه چند منظوره است که چندین کاربری را در یک محصول ترکیب کرده است.

شرکت سازنده با هدف افزودن ابزار بیشتر به بیل پایه، دسته را به چند مادول جداگانه متصل به هم تقسیم کرد. این طراحی از مجموعه‌ای از بیلچه‌ها با اندازه و عملکرد متفاوت برخوردار است.

در انتهای دسته این بیل یک چراغ‌قوه قرار دارد که خود یک ابزار چند کاره محسوب می‌شود و پایانه مغناطیسی آن، امکان آویختن این چراغ را در بالای محل کار امکان‌پذیر می‌کند. این بخش مغناطیسی همچنین دارای یک شارژر یو. اس‌. بی اضطراری است که می‌توان تلفن همراه را با باتری ۲۲۰۰ میلی‌آمپر آن شارژ کرد.

این طراحی چراغ‌ قوه همچنین از دیفیوزرهای قرمز و سفید برخوردار است که امکان استفاده از آن را به عنوان فانوس برای موارد اضطراری فراهم می‌کند.

از دیگر قابلیت‌های این فناوری، یک ابزار برش کمربند ایمنی است که می‌توان آن را در جای قطعه مغناطیسی قرار داده و در صورت ضرورت به کار برد.

در بخش دیگر این دسته، یک چاقوی فولادی کربنی با لبه دندانه‌دار و یک دربازکن داخلی قرار دارد. درون این دسته یک میله منیزیومی آتش‌زنه به همراه یک سوت اضطراری قرار گرفته است.

در بخش‌های بالایی این بیل، قطعات افزودنی قرار دارند که طول دسته را بلندتر می‌کنند. یک یخ شکن نیز برای حرکت در میان برف و یخ در بالای این دسته تعبیه شده است.

تیغه فولادی کربنی این بیل تنها برای کندن زمین استفاده نمی‌شود بلکه از لبه دندانه‌درا آن می‌تواند برای بریدن چوب استفاده کرد. همچنین می‌توان آن را به شکل ۹۰ درجه چرخاند و به شکل کج‌بیل استفاده کرد. یک خط کش هم روی این تیغه وجود دارد.

شرکت چنگدو دوجی از چهار سال پیش کار خود را آغاز کرد و از سال ۲۰۱۴ وارد بازارهای آمریکا شد. ابزارهای این شرکت با نام‌های دیگر در بازار وجود دارند و سازندگان قصد دارند آن‌ها را تحت نام تجاریShen Aoعرضه کنند.

قیمت این بیل هوشمند ۲۳۴ دلار اعلام شده است.