بر اساس گزارش شرکت امنیتی کاسپراسکای در یک سال اخیر تعداد رایانه‌های آلوده شده به انواع باج افزار رمزگذاری کننده اطلاعات ۵٫۵ برابر شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، تعداد این باج افزارها که با گروگان گرفتن داده‌های ذخیره شده کاربران طلب دریافت پول می کنند از ۱۳۱۱۱۱ مورد در سال گذشته به ۷۱۸۵۳۶ مورد در سال جاری میلادی افزایش یافته است.

در میان انواع باج افزارها رشد باج افزارهای رمزگذاری کننده داده ها از ۶٫۶ به ۳۱٫۶درصد در نوع خود جالب توجه است. تعداد کاربرانی که به هر نحو با باج افزارها مواجه شده و بدین علت دچار مشکل شده اند هم از ۱٫۹۷ میلیون کاربر در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ به ۲٫۳ میلیون نفر در مارس سال ۲۰۱۶ افزایش یافته که به معنای رشد ۱۷٫۷ درصدی است.

در حالی که تعداد بدافزارهای رمزگذاری کننده اطلاعات افزایش یافته، میزان شیوع بدافزارهای موسوم به Win - Locker که نمایشگر رایانه را قفل می کنند با کاهش ۱۳٫۰۳ درصدی از ۱۸۳۶۶۷۳ مورد در سال قبل به ۱۵۹۷۳۹۵ مورد در سال جاری میلادی رسیده است.

سهم کلی حملات باج افزارها در میان انبوه بدافزارهای موجود هم از ۳٫۶۳ درصد در سال گذشته میلادی به ۴٫۳۴ درصد در سال جاری میلادی افزایش یافته است. تمایل به حمله به ابزار و وسایل موبایلی هم با رشد چهار برابری در عرض یک سال اخیر از ۳۵۴۱۳ مورد به ۱۳۶۵۳۲ مورد رسیده است.