متخصصان فعال در دانشگاه اشتوتگارت به تازگی یک دوربین بسیار ویژه را طراحی کرده اند که ابعاد آن به اندازه ای کوچک است که می توان آن را به بدن انسان تزریق کرده و مشاهدات مورد نیاز برای بررسی های پزشکی را به انجام رساند.

به گزارش خبرگزاری موج، امروزه فناوری ساخت دوربین های بسیار کوچک با رشد چشم گیری همراه شده است در همین راستا نیز به تازگی یکی از دانشمندان دانشگاه اشتوتگارت(Stuttgart) با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی موفق به ساخت دوربینی سه لنزی ویژه ای شده است که اندازه آن تنها ۱۰۰ میکرومتر(۰٫۰۴ اینچ) است و قدرت بزرگ نمایی آن نیز ۰٫۱۲ اینچ است.

این دوربین به حدی کوچک است که به راحتی می توان با کمک سرنگ آن را به بدن تزریق کرد. یکی از کاربردهای اصلی که می توان برای این دوربین متصور شد، استفاده از آن در انجام امور پزشکی نظیر آندوسکوپی و مشاهده اندام های درونی افراد است. البته یکی از مزایای اصلی آن نیز این است که می توان به راحتی و با استفاده از چاپگرهای سه بعدی عدسی های آن را برای اهداف گوناگون به شکل های مختلف طراحی کرده و چاپ کرد.

با این حال رسیدن این دوربین به مرحله عملیاتی و کاربردی زمان زیادی نیاز دارد اما اندازه ی این دوربین می تواند استفاده از آن در امور پزشکی را بسیار مرسوم ساخته و آن را به یک شیء کاربردی در علوم پزشکی تبدیل کند. محققان سازنده این محصول پیش بینی کرده اند که می توان از این دوربین ها در ساخت روبات های بسیار کوچک بهره برد و همچنین استفاده از آن در خودروهای بدون راننده می تواند دوربین های بزرگ به کار رفته در آنها را کاملا نامرئی سازد. همچنین استفاده از این فناوری در صنعت تلفن های همراه هوشمند نیز می تواند منجر به ساخت دوربین های سه بعدی با جزئیات بالا شود.

یکی از اصلی ترین ویژگی های دوربین یاد شده سرعت ساخت بسیار بالای آن است به طوریکه تیم تحقیقاتی یاد شده آن را تنها در چند ساعت طراحی کرده و ساختند. البته باید در نظر داشت که اخیرا رشد و توسعه فناوری های مربوط به دوربین های میکروسکوپی موجب ایجاد نگرانی هایی در زمینه حریم خصوصی افراد شده است زیرا احتمال سو استفاده افراد از انها بسیار بالا است. با این حال باید به یاد داشت که این دستگاه ها در دنیایی ساخته می شوند که چنین احتمالاتی نباید مانعی برای پیشرفت فناوری ها و ساخت دستگاه هایی هوشمند تر که در خدمت بشر قرار می گیرند باشد.