محققان موسسه پژوهشی گارتنر می‌گویند تا سال ۲۰۲۰ زیرساخت‌های دنیای رایانه تابدان حد تغییر می کند که اجرای نرم افزارها در محیط کلود به گزینه اولیه و پیش فرض آنها مبدل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از نتورک ورلد، علت این تغییر سهولت دسترسی به نرم افزارها و امکانات مختلف آنها از یکسو و همین طور تغییر در شیوه های مورد استفاده برای دسترسی به اینترنت و قابلیت های نرم افزارهای گوناگون است.

جفری مان معاون واحد تحقیق موسسه گارتنر در این مورد می گوید: حتی نرم افزارهایی که در گذشته تنها برای استفاده خانگی طراحی شده بودند در آینده نزدیک به قابلیت استفاده در محیط کلود مجهز می شوند.

نرم افزارهای کلود، نرم افزارهایی هستند که بدون نصب در رایانه محلی، به صورت سرویس آنلاین ارائه می شوند و تمام یا بخش زیادی از آن در سرور یک شرکت خاص نصب می شود و از دید کاربر نرم افزار غیر نصبی یا نصب نشدنی است.

سرویس‌های ابری کاملا از پیش پیکربندی می‌شوند تا کاربر بتواند بدون نیاز به اعمال هیچ‌گونه تنظیمات خاصی، به بهره بردن از آن بپردازد.

برخی شرکت ها در سال های اخیر به علت نگرانی های امنیتی، عملکردی و غیره استفاده از خدمات کلود را ممنوع کرده اند. اما به نظر می رسد این سیاست هم ظرف چهار سال آینده تغییر کند.

گارتنر معتقد است تا سال ۲۰۱۹ حدود سی درصد از ۱۰۰ شرکت بزرگ نرم افزاری دنیا از مدل ارائه خدمات تنها با استفاده از کلود بهره خواهند گرفت. تا آن زمان سخت افزارهای رایانه ای هم تا بدان حد قدرتمند می شوند که ارائه طیف متنوعی از خدمات کلود را ممکن کنند.