چین در نظر دارد تا خود را به عنوان ابرقدرت دی ان ای دنیا معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری موج، نیچر به خیز بلند چین برای تبدیل شدن به پیشروترین کشور جهان در زمینهDNAپرداخته و می نویسد: شش سال پیش چین به عنوان رهبر توالی سازیDNAدر دنیا مطرح شد. این روند از شرکتی به نامBGIآغاز شد، تلاشی که با خرید سریعترین ماشین آلات توالی سازیDNAدر دنیا آغاز شد. مدیران این شرکت ۱۲۸ دستگاه از این نوع ماشین آلات را خریداری کردند.

نیچر ادامه داد: با گذشت سالها از این جهش مهم، دستگاهها به تدریج کهنه و خارج از سرویس شدند تا حالا روندی تازه آغاز شود: مهندسان چینی دست به کار شده و پیشرفته ترین ماشین آلات توالی سازیDNAرا تولید کرده اند.

به نوشته این نشریه معتبر علمی، حالا طیف جدیدی از شرکتهایی رقیب برایBGIدر چین مشغول به کار شده اند که این روند موجب شده تا این کشور هرچه بیشتر به عنوان قدرت اول توالی سازیDNAدر دنیا شناخته شود.

اکنون این پرسش مطرح می شود که چنین تلاشهایی با چه هدفی صورت می گیرد؟

نیچر در این باره می نویسد: اگر برنامه ریزی چین به درستی پیش رود باید منتظر رونمایی از روشهای نوین درمانی بود. در این روشها بهترین شیوه های درمانی برای بیماران مختلف بر اساس ژنوم هر فرد ارایه می شود.

به نوشته نیچر، هم اکنون مهندسان چینی بر روی ماشین آلات پیشرفته ای به نامIllumina ' s HiSeq X Tenکار می کنند که تاکنون تنها ۱۰ دستگاه از آن به فروش رسیده است. با استفاده از این دستگاه، توالی سازی ژنوم هر فرد تنها با پرداخت یکهزار دلار انجام می شود.