پژوهشگران کشور موفق به بومی و تجاری‌سازی نوعی میکروسکوپ در زمینه ساخت طیف‌سنج‌های پهن‌باند شدند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، سید حسن توسلی، مجری طرح و عضو هیات‌علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تحقیقات ۱۵ ساله در زمینه روش‌های مختلف اسپکتروسکوپی گفت: فعالیت در این حوزه با قراردادی که با ستاد نانو به امضا رسید، آغاز شد.

وی عنوان کرد: بر اساس این قرارداد موظف به ساخت دستگاه میکروسکوپ «رامان» و تحویل آن به ستاد توسعه فناوری نانو شدیم و اولین محصول ما دستگاه میکروسکوپ رامان بود که این محصول زیرمجموعه‌های زیادی را شامل می‌شد.

توسلی، یکی از زیرمجموعه‌های اصلی این نوع میکروسکوپ را میکروسکوپ اسپکترومتر دانست که این دستگاه هم توسط این شرکت طراحی و ساخته شد. این میکروسکوپ در طیف‌سنج‌های پهن‌باند کاربرد دارد.

مجری طرح، روند توسعه محصولات از اولین نمونه خریداری‌شده توسط ستاد نانو تا فروش داخلی محصولات به مراکز علمی و پژوهشی را راهی دشوار توصیف کرد و یادآور شد: از سوی دیگر زنجیره‌های تأمین و تولید محصول در کشور هنوز به‌ صورت کامل مهیا نشده، از این رو کار تولید به امری سخت و چالش‌برانگیز تبدیل شده است.

وی اظهار کرد: بر این اساس درصدد هستیم با تغییر محصولات تولیدی بازار فروش جدیدی در سطح جامعه ایجاد کنیم تا به فروش بهتری دست یابیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج