تحقیقات محققان نشان داد تخمک های اهدایی تازه طی فرایند لقاح آزمایشگاهی(IVF) در مقایسه با تخمک های فریز شده، شانس یکسانی را برای لانه گزینی دارند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، پژوهشی که چند روز پیش به وسیله محققان دانشگاه کلرادو در انجمن پزشکی تولید مثلی آمریکا(ASRM) ارائه شد نشان می دهد که تخمک های اهدایی تازه طی فرایند لقاح آزمایشگاهی(IVF) در مقایسه با تخمک های فریز شده، شانس یکسانی را برای لانه گزینی دارند.‌ علاوه براین، این مطالعه تنها به انتقال تنها یک جنین به رحم مادر اعتقاد دارد.

در این مطالعه که به وسیله دکتر الکس پولوسکی صورت گرفته، آن ها یافته بسیاری جالبی داشته اند که حاکی از آن است که برای همه بیمارانی که متحمل IVF می شوند، انتقال یک جنین به رحم مادر، شانس داشتن فرزند سالم را افزایش می دهد و این برای هر فردی که مورد IVF قرار می گیرد، هدف اصلی است.

به همین دلیل این مطالعه به پزشکان و متخصصین زنان و زایمان توصیه می کنند که بیشتر روی بدنیا آوردن فرزندان سالم فوکوس کنند و تنها بارور شدن فرد کافی نیست.

دکتر پولوسکی و همکارانش به این دلیل این مطالعه وسیع را انجام داده اند که پژوهش های پزشکی منتشر شده به وضوح اعلام نکرده اند که از تخمک های اهدایی فریز شده یا تازه استفاده کرده اند و در نتیجه نتایج بیمارانی که متحمل IVF شده اند به خوبی قابل تفسیر نیست.

اما مطالعات سه ساله این محقق و همکارانش روی گزارش های رسیده به انجمن تکنولوژی کمک باروری(SART) نشان داده است که داشتن تخمک های تازه طی روند IVF، شانس موفقیت و بچه دار شدن سالم را در این زنان بالا می برد.

در واقع نرخ تولد سالم بین کسانی که از تخمک های تازه استفاده می کنند و کسانی که از تخمک های فریز شده استفاده می کنند یکسان است اما یک نکته کلیدی وجود دارد.

انتقال جنین ها به صورت دو تایی یا سه تایی معمولا بین کسانی که از تخمک های تازه استفاده می کنند شایع است که منجر به وقوع بارداری های چند قلویی می شود.

این امر خود با مشکلاتی برای خود مادر و فرزند همراه است که از جمله آن ها می توان به تولد زودرس و داشتن وزن پایین در هنگام تولد اشاره کرد. به همین دلیل با کنترل فاکتورهای تاثیر گذار روی موفقیت IVF، می توان با انتقال یک جنین به این مادران شانس داشتن فرزند سالم را دو برابر کرد(هدف اصلی انجام IVF).

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج