مسابقات خودروهای خورشیدی هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و در سی‌امین سال برگزاری آن تیم هلندی موفق شد برای بار سوم به مقام قهرمانی برسد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از دیجیتال ترندز، مسابقات خودروهای خورشیدی هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و در سی‌امین سال برگزاری آن تیم هلندی موفق شد برای بار سوم به مقام قهرمانی برسد.

این خودروی هلندی که Nuon نام دارد توانست مسافت تقریبا 2976 کیلومتری را با متوسط سرعت ۸۸ کیلومتر بر ساعت ظرف ۳۷ ساعت و ۱۰ دقیقه و ۲۱ ثانیه بپیماید.

خودروی خورشیدی دانشگاه میشیگان در جایگاه دوم قرار گرفت و تیم بلژیکی Punch Powertrain مقام سوم را به دست آورد.

این مسابقات از سال 1987 برگزار می‌شود و مسیر آن از منطقه داروین در ساحل شمالی استرالیا تا شهر آدلاید است.

مسابقات از ساعت هشت صبح تا پنج عصر برگزار می‌شود و در طول مسیر هفت ایستگاه وجود دارد که خودروها باید به مدت 30 دقیقه در آنها متوقف شوند.

تیم‌ها می‌توانند مقدار کمی انرژی را ذخیره کنند، اما اکثریت آن باید از انرژی خورشیدی و انرژی جنبشی خودرو باشد.

امسال شرایط برگزاری این مسابقه بسیار دشوارتر از سال‌های گذشته بوده است و آسمان ابری، بارش باران و وزش باد با سرعت 96 کیلومتر بر ساعت از جمله چالش‌هایی بوده است که رانندگان با آنها درگیر بوده‌اند.

تیم هلندی در بخش کروز این مسابقات نیز توانست به مقام اول دست یابد. در این بخش با وجود آنکه تیم آلمانی زودتر از خط پایان عبور کرد اما با توجه به امتیاز داشتن فناوری‌ها و طراحی خودرو، تیم هلندی به خاطر استفاده بهتر از فناوری‌ و همچنین بهینه بودن آن موفق شد به مقام اول دست پیدا کند.

تیم خودروی برقی خورشیدی دانشگاه تهران از مسابقات کناره‌گیری کرد

قرار بود از ایران نیز یک نماینده در این مسابقات حضور داشته باشد اما مرکز طراحی و ساخت غزال ایرانی دانشگاه تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد، با توجه به صدمات فراوانی که خودرو در اثر بازرسی ناشیانه پلیس امارات دیده بود و عدم دریافت قطعات و متعلقات مهم دیگر خودرو، تیم خودرو برقی خورشیدی دانشگاه تهران با مذاکره با مسوولین مسابقات تصمیم گرفت تا از مسابقات کناره‌گیری کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج