اپل به جرم تبانی با ناشران کتب الکترونیک مجبور به پرداخت جریمه‌ای مجموعا ۴۰۰ میلیون دلاری به خریداران این نوع کتاب‌ها شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سی نت، میلیون ها نفر از مشتریان خدمات فروش کتب الکترونیک اپل که به دنبال محکومیت این شرکت قادر به دریافت خسارت شده اند، در قالب دریافت اعتبار خرید جدید یا چک هایی به مبلغ دو برابر رقم پرداختی غرامت دریافت می کنند.

بنا بر اعلام شرکت حقوقی Hagens Berman که بر علیه اپل طرح دعوا کرده بود، این شرکت علاوه بر ۴۰۰ میلیون دلار خسارت باید ۳۰ میلیون دلار دیگر هم بابت هزینه‌های دادگاه پرداخت کند.

مبالغ پرداختی به خریداران کتب الکترونیک بسته به نوع کتاب و ناشر آن از ۱٫۵۷ دلار تا ۶٫۹۳ دلار در نوسان است. این مبلغ به افرادی پرداخت می شود که در بازه زمانی آوریل ۲۰۱۰ تا می ۲۰۱۲ برای خرید کتاب اقدام کرده باشند.

شکایت از اپل در جریان رسیدگی به این پرونده از آنجا اغاز شد که این شرکت به همدستی با پنج ناشر به نام های Hachette Book Group، HarperCollins Publishers، Holtzbrinck Publishers، Penguin Group و Simon & Schuster برای ثابت نگهداشتن قیمت کتب الکترونیک به منظور ضربه زدن به دیگر رقبا و کاهش فروش آنها متهم شد. رسیدگی به این شکایت در دادگاهی در نیویورک حدود ۵ سال به طول انجامید.