گوگل در آزمایشی طرز تهیه یک کلوچه شکلاتی خوشمزه را به هوش مصنوعی رباتش یاد داد که به رایانه‌ها این امکان را می‌دهد که آن را به یکدیگر آموزش دهند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از دیلی‌میل، "گوگل" به روشی غیر معمول دست زده است که به هوش مصنوعی پیشرفته خود دستور پخت کلوچه‌های شکلاتی را می‌آموزد!

"گوگل" در حال آموزش به یک هوش مصنوعی به نام "ویزیر" (Vizier) است که این ربات به دیگر ربات‌ها آموزش دهد تا دیگر انسان نیازی به این کار نداشته باشد.

برنامه نویسی هوش مصنوعی با داده‌ها از طریق آزمون و خطا خسته کننده و وقت گیر است، بنابراین شرکت گوگل با استفاده از یک نوع اتوماسیون آموزشی، یک شبکه عصبی به نام "Vizier" را برای کمک به یکی دیگر از شبکه‌های عصبی به نام "hyperparameter tuning" را به کار گرفته است.

برای آموزش "ویزیر"، گوگل وظیفه آن را با قالب‌بندی دستورالعمل پخت کلوچه شکلاتی، با توجه به بازخوردی که از تست کننده‌های طعم گرفته، تعریف کرد.

"گوگل" ابتدا به پیمانکاران مسئولیت داد تا برای کارکنانش کلوچه شکلاتی تهیه کند. سپس دستور پخت را به چند سرآشپز ماهر داد تا برای تست کننده‌های طعم، کلوچه بپزند.

نظرات همه آنها در قالب یک نظرسنجی جمع‌آوری شده و به "ویزیر" داده می‌شود تا این نتایج را برای تنظیم بهتر دستور پخت در مراحل بعدی تجزیه و تحلیل کند.

"گوگل" این روش را به عنوان یک روش آموزشی موفق برای تدریس "ویزیر" در مورد نحوه ارائه مشاوره به سایر سیستم‌ها برای به کارگیری بهترین روش برای انجام یک کار یافت.

نتیجه اینکه کلوچه‌های شکلاتی در طول زمان به طور قابل توجهی بهبود یافته و پخت‌های بعدی بسیار مورد توجه قرار گرفتند که به نظر نویسندگان خوشمزه بود.

این آزمایش همچنین محققان را به قابلیت‌های دیگر "ویزیر" واقف کرد؛ از جمله این که چگونه می‌توانست به سرعت تفاوت بین اندازه‌های مختلف را درک و دسته بندی کند و مثلا این که کره به میزان خیلی کم باعث خرد شدن کلوچه‌ها می‌شود.

این ربات که کلوچه‌هایی عالی را تولید می‌کند، یک توانایی بسیار نادر در سیستم‌های محاسباتی را نشان می‌دهد و در حال حاضر به عنوان یک پلتفرم ارزشمند برای تحقیق و توسعه ثابت شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج