گلایدر "پرلان 2" (Perlan 2) متعلق به شرکت ایرباس، به دنبال شکستن رکورد بالاترین ارتفاع پرواز در اواخر سال جاری میلادی است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از گیزمگ، این سامانه هوایی دو سرنشین، به تازگی مجموعه‌ای از پروازهای آزمایشی آزاد را بر فراز El Calafate)"شهر "ال کالافاته") در آرژانتین انجام داده و به ارتفاع حداکثری 9 هزار و 900 متر رسید.

"پرلان 2"، یک گلایدر بدون موتور است که برای شکستن رکورد پیشین ارتفاع 15 هزار و 416 متری توسط گلایدر "پرلان 1"(Perlan 1) طراحی شده است؛ رکورد قبلی در سال 2006 توسط خلبان‌های گلایدر "پرلان 1" به نام‌های"اینار اندولدسن"(Einar Enevoldsen) و "استیو فاست"(Steve Fossett) برجای گذاشته شد.

هدف نهایی گلایدر بال ثابت"پرلان 2"، رسیدن به لبه فضا با طی مسافت 100 کیلومتر عنوان شده است. این گلایدر وقتی خالی است، دارای بدنه فوق‌سبک با وزن فقط 500 کیلوگرم است؛ همچنین طول بال آن 27 متر بوده و مجهز به یک سیستم تنفس اکسیژن و یک چتر نجات است.

پس از انجام پروازهای آزمایشی اولیه بر فراز اورگن و نوادا، در سال 2016،  ادامه این پروازها به آرژانتین منتقل شد.

ایرباس اعلام کرده در دو ماه آینده، تیم "پرلان"، شاهد شکستن رکورد ارتفاع سال 2006 خواهد بود.

با این که سامانه هیچ موتوری ندارد، قادر به انجام پرواز کنترل شده است بنابراین قادر است نمونه‌های هوای دارای آلودگی کمتر را جمع‌ آوری کند و همچنان در یک مکان مطلوب باقی بماند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج