پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ایران با گرافن اکسید، نانوکاتالیست‌هایی ساختند که می‌توان از آنها در صنعت دارویی برای ساخت داروها و همچنین برای جذب آلاینده‌های زیست محیطی در محیط‌های آبی و فاضلاب‌های صنعتی استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، یکی از کاتالیست‌های محبوب در میان محققان، نانوساختارهای گرافن اکسید است که افزون بر کاربردهای کاتالیستی در سنتز داروها، در تصفیه‌ آب و پساب‌ها نیز به عنوان جاذب بکار گرفته شده است.

تاکنون ترکیبات هموژن و هتروژن متعددی غیر از گرافن اکسید و گرافن اکسید اصلاح شده برای کاربردهای کاتالیزوری همچون سنتز ترکیبات دارویی استفاده شده است اما نتایج حاصل از آنها در بسیاری موارد دارای خصوصیت چشمگیری نیستند. لذا با توجه به فعالیت کاتالیزوری و پایداری حرارتی و شیمیایی خوب این نانوساختار همچنان زمینه تحقیقاتی بسیاری از پژوهشگران است.

بر این اساس پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ایران با به کارگیری ماده گرافن اکسید، نانو کاتالیست‌هایی را عرضه کردند که در صنایع دارو سازی می‌توان از آن بهره برد.

دکتر حسین غفوری عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با اشاره به اجرای این پژوهش گفت: در این تحقیقات، روش مؤثری برای سنتز بستر نانوساختار گرافنی اصلاح شده ارائه کردیم و از این بستر به عنوان یک کاتالیزور فعال برای سنتز ترکیبات دارویی استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه این بستر از خواص منحصر به فرد اسیدی و پایداری کلوئیدی در محیط‌های آبی نیز برخوردار است به طور مؤثری می‌تواند آلاینده‌های کاتیونی را از محیط آبی جذب کند.

غفوری به ویژگی‌های ممتاز نانوکاتالیست ساخته شده اشاره کرد و افزود: از مزایای نسبی این بستر اصلاح شده نسبت به گرافن اکسید می‌توان به پایداری گرمایی و شیمیایی آن، قابلیت انحلال در آب، توانایی بالای جذب کاتیون‌ها و خاصیت اسیدی آن اشاره کرد که امکان بازیابی مجدد در فرآیند بدون افت کیفیت را در اختیار قرار می‌دهد. این امر باعث افزایش راندمان و کاهش هزینه تمام شده در فرآیند سنتز ترکیبات پیش ماده دارویی می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه دراین پژوهش گرافن اکسید به روش اصلاح شده‌ «هامر» سنتز شده و ساختار و خواص آن شناسایی و تعیین شده است، خاطر نشان کرد: با بدست آوردن شرایط بهینه فرآیند فسفاته کردن گرافن اکسید اعمال شد. میزان فسفر تثبیت شده بر سطح، خواص اسیدی و آمفوتری، خواص نوری، خواص الکتروشیمیایی، تغییر ریخت شناسی، توانایی پراکنده شدن در حلال، میزان پایداری کلوئیدی، توانایی جذب و تبادل کاتیون و سایر خواص از جمله موارد بررسی شده بر روی بستر فسفات دارشده بوده است.

وی اضافه کرد: برای بررسی کاربرد فعالیت کاتالیزوری، از این بستر در سنتز دسته‌ای از ترکیب‌های آلی بنزوایمیدازول‌ها و آلفاآمینونیتریل‌ها مورد استفاده قرارگرفت. همچنین توانایی جذب رنگینه‌ کاتیونی رودامینB این ترکیب نیز ارزیابی شده است.

به گفته این محقق شناسایی و تعیین خواص نانوساختارها و چندسازه‌ حاصل؛ با استفاده از روش‌های FTIR، Raman، XRD، SEM، EDAX، آزمون وزن سنجی حرارتی TGA و DTG، تعیین سطح فعال با جذب فیزیکی نیتروژن به روش BET، طیف سنجی نفوذی بازتابی DRS ،پراکندگی نور- پویا DLS، و سایر روش‌ها انجام شد.

این تحقیقات از سوی از سوی دکتر حسین غفوری عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و مجید طالبی دانش آموخته کارشناسی ارشد این دانشگاه اجرایی و نتایج آن در مجله‌Industrial and Engineering Chemistry Research با ضریب تأثیر 2.84 منتشر شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج