آژانس فضایی ناسا فیلم جدیدی از سیاره پلوتو و بزرگ‌ترین قمر آن را با استفاده از داده‌های فضاپیمای نیو هورایزنز منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از دیلی‌میل، فضاپیمای نیو هورایزنز ناسا بیش از 3.5 میلیارد مایل از زمین فاصله دارد و در حال حاضر به سفر خود در آن سوی پلوتو به مقصد یک جرم کیهانی یخی در لبه‌های خارجی‌تر منظومه شمسی ادامه می‌دهد.

در طول ماموریت خود، این سامانه مشاهدات بی‌شماری از سیاره کوچک پلوتو و قمرهای آن مخابره کرده و دیدگاه قابل توجهی از چشم‌انداز این جهان‌های دوردست ارائه داده است.

به تازگی آژانس فضایی ناسا فیلم‌های خارق‌العاده‌ای را با استفاده از داده‌های نیوهورایزنز و مدل‌های دیجیتالی منتشر کرده و تصاویر نزدیکی از جزئیات آن‌ها از دهانه‌های آتشفشانی مهیب پلوتو به نام Cthulhu Macula  گرفته تا کوه‌های موجود بر روی بزرگ‌ترین قمر پلوتو یعنی "شارون"(Charon) ارائه داده است.

به مناسبت دومین سالگرد پرواز نیوهورایزنز بر فراز پلوتو، ناسا همچنین مجموعه‌ای نفس‌گیری از نقشه‌های جهانی را ارائه داده که سطح پیچیده پلوتو و شارون را نمایش می‌دهند. پیچیدگی سیستم پلوتو از زمین‌شناسی و قمرهایش گرفته تا جو آن پیش از این ماموریت فراتر از حد تخیل انسان بود و نقشه‌های جدید ماموریت نیوهورایزنز به رمزگشایی از این رازها کمک کرده است.

در فیلم‌ منتشر شده ارتفاعات پلوتو و دشت یخ نیتروژنی وسیع به نام Sputnik Planitia به چشم می‌خورد و همچنین می‌توان نماهایی از ارتفاعات و چاله‌های عمیق Cthulhu Macula را مشاهده کرد.

ناسا این فضاپیما را در سال 2006 به قصد کاوش سیاره پلوتو به فضا پرتاب کرد و این سامانه برای اولین بار در سال 2015  از کنار پلوتو عبور کرد. نیوهورایزنز اکتبر سال گذشته میلادی پس از ارسال آخرین داده‌های پرواز خود از فراز پلوتو، ماموریت پلوتو خود را تکمیل کرد. به دلیل فاصله سه میلیارد مایلی این سیاره از زمین، رسیدن تصاویر ارسالی نیوهورایزنز به زمین 5 ساعت طول کشید. این سامانه هم‌اکنون در سفر به سوی مقصدی دورتر از پلوتو  است و انتظار می‌رود سال 2019 به آنجا برسد.

این فضاپیما به گونه‌ای طراحی شده که به منظور پیشگیری از آسیب در شرایط خاص و غیرعادی به طور خودکار به حالت ایمن درمی‌آید. نیوهورایزنز در حالت ایمن، فعالیت‌های خود را به تعلیق درمی‌آورد و آنتن‌هایش را رو به زمین تنظیم می‌کند تا به محض دریافت دستورالعملی از مرکز عملیات‌های ماموریتی در آزمایشگاه فیزیک(APL)  دانشگاه جان هاپکینز واقع در مریلند فعالیت خود را از سر گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج