مجله "آموزش عالی تایمز" فهرست معتبرترین دانشگاه‌های دنیا را منتشر کرد که به معرفی 5 دانشگاه برتر در این فهرست می‌پردازیم.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه "THE"، مجله "تایمز هایر اجوکیشن"(THE) مجله‌ای هفتگی است که به بررسی مسایل آموزش عالی و پوشش اخبار آن می‌پردازد. این هفته‌نامه انگلیسی یک نشریه پیشرو و نخستین مجله درباره آموزش عالی و تحصیلات عالیه در انگلیس است و نخستین شماره آن در اکتبر 1971 منتشر شد.

این هفته‌نامه در آخرین شماره خود فهرست 100 دانشگاه برتر دنیا را براساس میزان تحقیقات علمی و آموزش، منتشر کرده است که 5 دانشگاه صدر این فهرست به شرح زیر است:

1- دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد با کسب امتیازات کامل در صدر فهرست معتبرترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه در دو حوزه تحقیقات و آموزش 100 درصد امتیازات را کسب کرد.

دانشگاه هاروارد تاکنون 45 برنده جایزه نوبل، 48 برنده جایزه پولیتزر و 30 نفر از سران کشورها را به دنیا تحویل داده است.

این دانشگاه دارای رتبه نخست در تدریس علوم زیستی در دنیا است در حالی که رشته‌های مهندسی این دانشگاه در رتبه 11 قرار دارد.

2- موسسه تکنولوژی ماساچوست(MIT)

دانشگاه ام.آی.تی در این فهرست با امتیاز 80.2 در رتبه دوم قرار گرفته است، در حالی که در دو حوزه تحقیقات و آموزش به ترتیب نمرات 71.4 و 83.8 را کسب کرد.

رشته‌های مهندسی و علوم رایانه این دانشگاه در رتبه چهارم برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد و تاکنون از این دانشگاه 29 نفر موفق به کسب مدال ملی خلاقیت و فناوری و 58 نفر موفق به کسب مدال ملی تولید علم شده‌اند.

3- دانشگاه استنفورد

سومین رتبه در فهرست معتبرترین دانشگاه‌های دنیا با نمره 76.2 متعلق به دانشگاه استنفورد است.

این دانشگاه در طول تاریخ 30 میلیاردر به دنیا معرفی کرده است که هر کدامشان موسس یکی از مشهورترین شرکت‌های دنیا از قبیل نایک، پی‌پل(paypal)، اسنپ‌چت و نتفلیکس(netflix) هستند.

ضمن اینکه تاکنون 17 فضانورد از جمله سالی راید، اولین زن فضانورد دنیا، فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد هستند.

4- دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج با کسب نمره 69.1 در رتبه چهارم قرار گرفته است.

این دانشگاه در ارائه رشته علوم زیستی دومین دانشگاه برتر دنیا است.

دانشگاه کمبریج 18 هزار دانشجو از 120 کشور مختلف را پذیرفته است و دارای بیش از 100 کتابخانه با بیش از 15 میلیون عنوان کتاب است.

5- دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد در رتبه پنجم این فهرست قرار دارد. در واقع امتیاز این دانشگاه با دانشگاه کمبریج مساوی است(69.1) اما به دلیل بالاتر بودن جایگاه دانشگاه کمبریج در رتبه‌بندی جهانی، دانشگاه آکسفورد در رتبه پنجم قرار گرفته است.

این دانشگاه با 250 هزار فارغ‌التحصیل دارای بزرگترین شبکه فارغ‌التحصیلان در دنیاست و تاکنون 29 نخست‌وزیر بریتانیا و 30 تن از رهبران جهان از جمله "ماهاتما گاندی" و "بیل کلینتون" از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج