معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور امروز بر استفاده از تکنولوژی‌های نوین برای حفاری آب‌های ژرف تاکید کرد.

‌به گزارش خبرگزاری موج، دکتر سورنا ستاری در ادامه سفرهای استانی خود به استان سیستان و بلوچستان امروز در شورای حفاظت منابع آب سیستان و بلوچستان با بیان اینکه از تجهیزات و تکنولوژی‌های خوب داخلی در بحث حفاری چاه‌ها برخودار هستیم، افزود: همچنین ضرورت دارد که شرکتهایی در خصوص توسعه تکنولوژی‌های حفاری سرمایه‌گذاری کنند.

وی اظهار کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری آمادگی دارد با ارائه ایده‌ها و فکرهای نو به استان سیستان و بلوچستان در زمینه آبهای ژرف و جلوگیری از تبخیر آب یاری رساند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: استفاده از آبهای زیرزمینی به عنوان راه حلی برای مشکل کمبود آب از لحاظ تئوری و فیزیکی ممکن و قابل اجرا است.

ستاری گفت: آبهای ژرف آن دسته از منابع آب هستند که تجدیدپذیرند و به هیچ عنوان مخاطرات زیست محیطی ایجاد نمی‌کنند و در چرخه هیدرولوژی شرکت دارند، از نظر شیمیایی کیفیت مناسبی داشته و از نظر عمق نیز بهره‌برداری از آنها اقتصادی است.

اتابک جعفری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان نیز گفت: سالیانه 605 میلیون متر مکعب در سیستان و بلوچستان بیشتر از توان سفره‌های آب برداشت می‌شود.

جعفری تصریح کرد: وجود چاه‌های غیرمجاز، حفر چاه‌های غیرمجاز جدید و اضافه برداشت از چاه‌ها از مهمترین مشکلات ما در حوزه مدیریت منابع آب استان است و ضرورت دارد در این زمینه در استان فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به کاهش منابع آبی و پایین رفتن سطح آب سفره‌های زیرزمینی استان، در حال حاضر از مجموع 35 دشت استان، برداشت آب تنها در 8 دشت آزاد است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان‌ خاطرنشان کرد: متاسفانه چاه‌ها در زمینه اضافه برداشت از منابع آبی استان مشکلات زیادی ایجاد کرده‌اند و در حال حاضر 300 چاه غیرمجاز در سطح استان وجود دارد و همچنین 300 چاه مجاز استان بیش از میزان مجوز خود برداشت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 8 پروژه آبیاری و زهکشی توسط شرکت آب منطقه‌ای در سطح استان در حال اجرا است، گفت: اعتباری 22 میلیاردی جهت انجام پروژه‌های مطالعاتی مربوط به حوزه تامین منابع آب استان از دولت درخواست کرده‌ایم که در صورت تخصیص آن فاز مطالعات استان به اتمام می‌رسد.