اسپیس‌ایکس برای اولین بار از یک موشک بازیابی شده "فالکون 9" برای پرتاب ماهواره به فضا استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپیس، شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) برای اولین بار از یک موشک فالکون بازیابی شده که در تاریخ 14 ژانویه 2017 به فضا پرتاب شده بود، برای پرتاب ماهواره به فضا استفاده کرد.

این پرتاب که از پایگاه "کندی"(Kennedy) واقع در "کیپ کاناورال"(Cape Canaveral) در فلوریدا انجام شد یک ماهواره بلغارستانی موسوم به "BulgariaSat-1" را که متعلق به یک شرکت بلغارستانی فعال در عرصه ارتباطات است، به فضا برد.

این ماهواره ارتباطی شش پنل خورشیدی دارد که حدود 10 کیلووات برق از خورشید دریافت می‌کند و برای 15 تا 20 سال سرویس‌دهی طراحی شده است. این ماهواره در ارتفاع  35 هزار و 800 کیلومتری سطح زمین مستقر خواهد شد.

موشک "فالکون 9"(Falcon 9) دارای دو بخش مجزاست که قسمت اول آن موسوم به "First Stage" قابلیت فرود دارد و این بار هم این بخش از موشک با موفقیت در نقطه تعیین شده فرود آمد.

پیش از این پرتاب "الون ماسک"(Elon Musk) در توئیتر خود نوشت: در این پرتاب موشک "فالکون 9" بیشترین میزان نیرو و حرارت را در بین تمام پرتاب‌های اخیر تجربه خواهد کرد.

قرار است اسپیس‌ ایکس در روز یکشنبه نیز یک محموله را از پایگاه فضایی ویرجینیا برای شرکت "ایریدیوم"(Iridium) به فضا بفرستد.

در صورتی که تمام برنامه‌ریزی‌ها بدون تغییر اجرا شوند برای اولین بار اسپیس‌ ایکس در کمتر از 48 ساعت دو موشک فالکون 9 را به فضا خواهد فرستاد.

حدود 2.5 دقیقه پس از پرتاب، دو بخش موشک از هم جدا شد و بخش اول موشک پرواز خود به سمت زمین را آغاز نمود و پس از هشت دقیقه بر روی کشتی روباتیک مختص فرود موشک، فرود آمد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج