دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از پیشتازی ایران در تولید داروهای بیوتکنولوژی در سطح منطقه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، مصطفی قانعی در خصوص وضعیت ایران در منطقه در زمینه تولید داروهای زیست فناوری، گفت: در حال حاضر تعداد داروهای زیست فناوری موجود در بازار جهانی 146 عدد است و از این تعداد، 20 دارو در بازار ایران موجود است.

وی افزود: از 20 داروی موجود در کشور، 4 دارو منوکلونال آنتی بادی و 16 داروی نوترکیب است.

به گفته قانعی، همچنین ایران 61 دارو را در اولویت ملی خود دارد که از این تعداد 29 دارو در مراحل مختلف تولید (قبل از نهایی شدن) شرکت‌های دانش‌بنیان و در مراحل مختلف آزمایشگاهی، پایداری محصول، صنعتی، نیمه صنعتی ، مطالعاتی و تهیه پرونده دارویی است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که داروهای جدید تا سال 99- 98 وارد بازار شوند؛ بنابراین ایران تا 3 سال آینده با تولید 49 دارو از مجموع 146 دارو در آسیا رتبه سوم را خواهد داشت.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ادامه داد: اسامی داروهای زیست فناوری اولویت دار ملی و لیست آن‌ها در سایت ستاد توسعه فناوری (biodc.isti.ir) برای اطلاع‌رسانی به همه محققان، اساتید و شرکت‌های دانش بنیان در سراسر کشور قرار گرفته است که در آن 32 دارو دارای اولویت کشوری جهت انتخاب وجود دارد.

وی تصریح کرد: محققان در صورت تمایل می‌توانند پروپوزال خود را برای کارگروه پزشکی ستاد توسعه زیست فناوری ارسال کنند تا در صورت تایید به صندوق زیست فناوری معرفی شده و از حمایت‌های مالی و نظارتی ستاد توسعه زیست فناوری بهره‌مند شوند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج