آژانس فضایی اروپا طی بررسی‌هایی به این نتیجه رسید که مریخ‌نورد این سازمان به دلیل قطع شدن ارتباطش با زمین نتوانسته به خوبی فرود بیاید و به همین دلیل نابود شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپیس، سال گذشته مریخ‌نورد "شیاپارلی"(Schiaparelli) که از سوی "آژانس فضایی اروپا به فضا"(ESA) فرستاده شد نتوانست به سلامت روی سطح سیاره سرخ فرود بیاید.

پس از شکست این ماموریت، آژانس فضایی اروپا بررسی‌های خود را برای کشف دلیل ناموفق بودن فرود این مریخ‌نورد آغاز کرد و حال این سازمان گزارش خود را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

براساس گزارش این آژانس، مریخ‌نورد شیاپارلی، حدود سه دقیقه پس از برخورد با جو مریخ در 19 اکتبر 2016 دچار اختلال ارسال و دریافت داده شده است.

سپس این مریخ‌نورد چتر خود را باز کرده اما به طور غیر منتظره شروع به چرخش کرده است.

 

این چرخش سریع کار را برای هدایت مریخ‌نورد از سوی ایستگاه‌های زمینی مشکل کرده است و عملا سامانه نرم‌افزاری هدایت این کاوشگر را ناکارآمد کرده است.

به دلیل برآورد نادرست از وضعیت مکانی، این مریخ‌نورد چتر خود را زودتر باز کرده و همچنین فقط سه ثانیه از شلیک رانشی برای کاهش شدت ضربه ناشی از فرود استفاده کرده است در حالی که این زمان باید 30 ثانیه می‌بوده است. پس از این شلیک‌ها مریخ‌نورد وضعیت فرود آمدن را فعال کرده است در حالی که عملا هنوز فرود نیامده و در ارتفاع 3.7 کیلومتری سطح مریخ قرار داشت.

در صورت موفقیت، هنگامی که بر روی سطح مریخ قرار می‌گرفت، شیاپارلی به اندازه‌گیری سرعت و جهت باد، رطوبت، فشار و دمای سطح و تعیین شفافیت جو می‌پرداخت.

این کاوشگر همچنین قرار بود تا به انجام نخستین اندازه‌گیری میدان‌های الکتریکی در سطح این سیاره بپردازد. شیاپارلی یک دوربین فرود نیز با خود داشت.

شدت برخورد مریخ نورد شیاپارلی با سطح مریخ به خاطر سرعت 540 کیلومتر بر ساعتی آن بسیار زیاد بوده است و یک لکه سیاه رنگ بر سطح مریخ بر جای گذاشت که مدارگرد "سازمان ملی فضانوردی آمریکا"(ناسا) موفق شد از آن تصویربرداری کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج