56 سال پیش در چنین روزی آلن شپارد اولین فضانورد آمریکایی بود که به فضا رفت.

به گزارش خبرگزاری موج، پرواز اولین فضانورد آمریکایی به مدار زمین از سوی ناسا 22 روز پس از پرواز یوری گاگارین فضانورد اهل شوروی سابق صورت گرفت.

در این ماموریت که "مرکوری-رداستون3"(Mercury-Redstone 3) نام داشت، اولین فضانورد آمریکایی به نام "آلن شپارد" (Alan Shpard) توانست به فضای زیرمداری زمین سفر کند.

شپارد چندی بعد در ماموریت آپولو 14 به عنوان پنجمین انسان به کره ماه رفت.

پرواز زیر مداری، به آن دسته از پروازهای فضایی گفته می‌شود که در آنها؛ با آنکه سفینه فضایی (یا موشک) به فضای بیرونی می‌رسد، اما مسیر پرواز آن، با ورود دوباره به جو یا آن سطح گرانشی (مثلاً سطح زمین) که از آن راه‌اندازی شده، متمایل می‌شود به طوری که آن موشک یا جسم در حال پرواز یک دور مداری کامل را نمی‌پیماید.

پرواز شپرد با کپسول "آزادی-7"(Freedom 7) ساعت 9:34 به وقت آمریکا آغاز شد و حدود 15 دقیقه به طول انجامید و وی مسافتی در حدود 490 کیلومتر را در ارتفاع 187 کیلومتری سطح زمین با موفقیت انجام داد. سرعت حرکت کپسول شپارد در حدود 8262 کیلومتر بر ساعت بود.

این پرتاب بیش از 45 میلیون بیننده در آمریکا داشت.

تفاوت سفر شپارد با سفر گاگارین این بود که وی در طول سفر هدایت فضاپیما را بر عهده گرفت و تغییراتی در وضعیت قرارگیری آن در زمان برگشت به جو زمین اعمال کرد.

کپسول شپارد در فاصله 480 کیلومتری از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در اقیانوس فرود آمد و هشت دقیقه بعد  بوسیله یک بالگرد از آب گرفته شد.

با وجود اینکه این پرواز برای آمریکا دستاورد بزرگی بود اما همواره در سایه پرواز گاگارین قرار داشته است.

شپارد در 21 جولای 1998 در 74 سالگی درگذشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج