دانشمندان آژانس فضایی اروپا با مخلوط کردن مواد ماه با نوعی نمک پیوند دهنده و همچنین با استفاده از چاپ سه بعدی، شیوه جدیدی برای تولید آجرهایی ارائه داده­‌اند که فقط از غبار ماه و نور خورشید متمرکزشده ساخته شده­‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از گیزمگ، برای آزمایش فرآیند جدید، محققان از غبار ماه شبیه­‌سازی شده استفاده کردند (که از مواد آتشفشانی زمینی تشکیل شده بود) و آن را در یک کوره خورشیدی حرارت دادند.

این کوره با استفاده از 147 آینه مقعر، نور خورشید را به درون یک پرتو دارای دمای بالا متمرکز می­‌کرد؛ این پرتو می­‌تواند غبار شبیه­‌سازی شده ماه را به شکل ماده جامد مورد استفاده در ساخت آجر در آورد.

دانشمندان مدعی­‌اند با استفاده از این روش و همچنین چاپ سه‌بعدی، می­‌توانند ظرف پنج ساعت آجری با ابعاد 20*10*3 سانتی­‌متر را جهت ساخت و ساز تکمیل کنند.

به نظر می­‌رسد روش جدید برای ساخت و ساز بر روی ماه عملی باشد و آجرهای به دست آمده به اندازه سنگ گچ محکم­‌اند.

 با این حال، آزمایش­‌های بیشتری جهت درک قابلیت انجام این فرآیند در شرایط فرازمینی لازم است. قرار است پروژه‌ه­ای موسوم به RegoLight این موضوع را بررسی کند که آیا چنین فرآیند ساخت و سازی در محیط ماه قابل اعمال است یا خیر.

شیوه ابداعی در شرایط معمول جوی اجرا شد اما پروژه مزبور، چاپ آجر را در شرایط ماه که دارای دمای بسیار بالا و شرایط خلا است، بررسی خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج